Gazdaság

Új adónemmel akarja sújtani a kormány a magyarokat

Bulvár

Világ bohóca: fehér ingben és lakkcipőben állt neki homokzsákot pakolni az igazságügyi miniszter

Gazdaság

Megállapodtak: így emelkedik a minimálbér a következő három évben

Nekiesett a GVH a Microsoftnak a Bing chatbot funkciója miatt

Microsoft
Fotó: Pixabay/efes

Te jobb cikkeket írnál? Hírszerkesztőt keres a Röviden! → Részletek

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyelei eljárást indított a Microsofttal szemben, mert feltételezése szerint keresőrendszerének új szolgáltatásával tisztességtelen gyakorlatot folytat a magyar fogyasztókkal szemben.

A versenyhivatal keddi közleményben felidézik, hogy szoftvergyártó februárban integrálta a – ChatGPT-hez hasonló – mesterséges intelligencián alapuló chat funkciót Bing nevű keresőrendszerébe, ami a keresőfelületen segíti a kérdések megválaszolását, gépi tanulásához felhasználva a felhasználók által megosztott tartalmakat, adatokat és információkat is.

A versenyhatóság szerint azonban a cég „vélhetően” nem az észszerűen elvárható szakismerettel, illetve szakmai gondossággal tájékoztatja a fogyasztókat a szolgáltatással kapcsolatban. Azt is „vélik”, hogy jogsértő lehet a fogyasztók tájékoztatása a szolgáltatás teljeskörűségére, a válaszok megbízhatóságára, naprakészségére és megalapozottságára, valamint az igénybevételével összefüggő adatkezelésre vonatkozóan.

Feltételezésük szerint a fogyasztók vélhetően nem kapnak megfelelő információt arról, hogy megosztott adataikat miként használják fel a mesterséges intelligencia algoritmusának betanításához, mennyiben jeleníti meg őket más felhasználók kereséseire válaszolva, illetve hogyan lehet ezen adatokat eltávolítani a rendszerből.

Kiemelték: a GVH július közepén, az amerikai versenyhatósággal (FTC) egyidőben egy másik mesterséges intelligencián alapuló szolgáltatás, az OpenAI által működtetett ChatGPT chatbot ügyében is vizsgálatot indított. A vizsgálat tárgya az amerikai hatósági eljárás esetében is az adatkezeléssel és a szolgáltatás kockázataival kapcsolatos gyakorlata valószínűsíthető tisztességtelensége – közölték.

Közleményében a hivatal felidézte, hogy a GVH már hosszabb ideje nagy figyelmet fordít a nagy technológiai vállalkozások piaci magatartásainak vizsgálatára. Az elmúlt években többek között a Google, illetve a PayPal számára is előírt már versenykorrekciós kötelezettségeket, az Apple és a Booking.com pedig jelentős versenyfelügyeleti bírságot fizetett Magyarországon. A nemzeti versenyhatóság jelenleg is vizsgálja a Rakuten-csoportba tartozó Viber, illetve a ByteDance által üzemeltetett TikTok magatartását.

A GVH hangsúlyozza: a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. Az eljárás lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható.

Ez is érdekelhet:
Rengeteg embert kellett kimenteni a Balatonból hétfőn

Kapcsolódó hírek

Egyre nagyobb a baj Budapesten, nem áll meg a metró a Batthyány téren

A vízügy megtalálta a bűnbakot: a nézelődők okozzák a legtöbb gondot

A GVH bejelentette, hogy a verseny „legyalulta az élelmiszer-inflációt”

Csalók most a Microsoft nevében telefonálnak, ezt kell tenni, ha téged is felhívnak

Elege lett a GVH-nak: Dancsó Péter, Forstner Csenge, Whisper Ton ellen is eljárás indult

Lecsap a Temu piactérre a Gazdasági Versenyhivatal

Eljárást indított a Temuval szemben a GVH

Brutális bírságot kapott a Lidl

Brutális bírságot kapott a Wizz Air