Londonban is bemutatták Rákay Philip könnyes szemmel ünnepelt Petőfi-filmjét

rakay-philip-london
Rákay Philip kreatív producer, forgatókönyvíró a Most vagy soha! című történelmi kalandfilm londoni díszbemutatóján a Leicester Square Vue filmszínházban 2024. március 17-én. Fotó: MTI/Kertész Róbert

Az alkotók és a főszereplők jelenlétében mutatták be vasárnap este Londonban az 1848. március 15-éről és hőséről, Petőfi Sándorról szóló, Most vagy soha! című filmet, melyet Rákay „kétmillió” Philip orbánista közönségszámláló szerint itthon fölállva és könnyes szemmel ünnepelnek a nézők, ha éppen nem spontán tapsban törnek ki.

A meghívott közönség előtt tartott díszbemutató rendezvényen részt vett Kumin Ferenc, Magyarország londoni nagykövete.

Lóth Balázs rendező a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült 135 perces alkotás bemutatóján elmondta: Petőfi Sándor Magyarországon a szabadság jelképe, akit minden magyar ismer, mégsem készült eddig olyan film, amely kifejezetten az ő életéről szól!

Elmondta: a film öt évig készült, és a forgatás elkezdését hatalmas kiterjedésű kutatómunka előzte meg.

Rákay Philip, az 1848-1849-es szabadságharc történetét feldolgozó film forgatókönyvírója és kreatív producere a londoni vetítés után az MTI-nek elmondta: a bemutatóra brit filmes szakemberek is hivatalosak voltak, hiszen óriási az érdeklődés Magyarország iránt, ahol remek forgatási helyszínek, stúdiók vannak, igen jó szakmai körülmények alakultak ki az elmúlt tíz évben, kiválóak a magyar színészek, a magyar filmes szakértők pedig világszínvonalúak.

„Egy kicsit azért is hoztuk el ezt a filmet, hogy megmutassuk: Magyarországon milyen eredeti és épített helyszínek, milyen szakemberek, milyen színészek vannak” – magyarázta, hozzátéve: a Londonba emigrált magyaroknak is nagy örömmel mutatták be az alkotást.

Rákay úgy tudja, nagy igény lenne még több történelmi magyar filmre, hiszen a magyar történelem elképesztően színes, és „napestig lehetne sorolni” azokat a történelmi családneveket, amelyek viselőiről szintén filmeket kellene készíteni.

Elmondta azt is, hogy a Most vagy soha! kreatív csapata majdnem egy éve Mohács történetén is dolgozik, hiszen 2026-ban lesz a mohácsi sorstragédia 500. évfordulója. „Azon dolgozunk majdnem egy esztendeje, hogy miként lehetne filmes nyelven a mai fiatal nemzedéknek, a mai kor emberének elmagyarázni, hogy mi történt ötszáz évvel ezelőtt, hova mutatott ez a tragédia és mit tanultunk belőle” – fogalmazott Rákay Philip a vasárnap esti londoni bemutatón.

Elhajtották az amerikaiak Orbán dollárügyi szaremberét, egyelőre nem tud a magyar civilek ellen áskálódni

Fikát ehetett az egészségügyi államtitkár, miközben az újságírók kérdezték

Kisiklott egy speciális teherszállító vonat, pótlóbusz jár Hegyeshalom és Rajka között

Faszobrot állított egy falu, az államtitkártól tudták meg, hogy rettenetes a baj

Világháborús légibomba került elő a Városligetben

Száraztésztát hívott vissza a forgalomból a Nébih