Miközben az Orbán-kormány és propagandája teljes hangerővel uszít Ukrajna ellen, mondván, micsoda hanyatlást hoznának az EU-ba, arról kevéssé esik szól, hogy Magyarország sem egy jogállami, gazdasági, fejlettségi mintaállam: már csak egyetlen szegényebb ország van nálunk az EU-ban, és az is rohamosan közelít előzni.
A Portfolio vette észre, hogy az EU statisztikai hivatala (tehát nem az, amelyik megrendelésre gyártja az inflációs adatot) ma adta ki az egy főre eső fogyasztás 2022-es számait. A friss adatok a korábbi közlés felülvizsgálatát jelentik, óriási változások nem is történtek benne, azok viszont inkább számunkra kedvezőtlenek.
Magyarországon az egy főre jutó végső fogyasztás vásárlóerő-paritáson az uniós átlag 71%-án áll, ami egy százalékpontos lefelé történő romlást jelent.
Bulgária mutatója 69 százalék (felfelé módosult) – egyedül az ő fogyasztásuk kisebb a magyarnál az unióban.
A régión belül 76%-on áll Horvátország, 77%-on Szlovákia (ez a mutató is felfelé módosult), Csehország 83%-os, Lengyelország 87%-os, Románia 86%-os értékkel szerepel a listában, a szlovén (90%) és az osztrák (118%) lakossági fogyasztás pedig már jóval magasabb, mint a magyar.
A Portfolio megjegyzi, általánosságban elmondható, hogy
a régió életszínvonala folyamatosan közelít a fejlettebb EU-tagországokéhoz, ezen belül azonban a magyar relatív pozíció folyamatosan romlik.
2001-ben a magyar AIC a (jelenlegi) 27 tagország közül még a 19. volt, 2007-ben a 23., 2012-ben a 25., tavaly pedig már a 26., utolsó előtti helyen tanyáztunk (és hol van még az Európa-rekorder magyar inflációval sújtott idei, 2023-as adat).
Itt tartunk tehát, erre mondja az Orbán-kormány, hogy „Ukrajna uniós tagsága abszurd és nevetséges” – mintha nem éppen Magyarország lenne az, amely mostanra gyakorlatilag minden mutató szerint az EU sereghajtójává vált.