A Publicus Intézet Népszavának készített friss felmérése szerint a megkérdezettek 54 százaléka úgy látja, Magyarország inkább nem nevezhető jogállamnak, majdnem minden negyedik válaszadó pedig azon a véleményen van, hogy a Fidesz-kormány az Európai Unióból való kilépést készíti elő.
A közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 64 százaléka úgy látta, a bíróságok inkább nem mentesek a politikai befolyástól, a közmédiát a válaszadók 28 százaléka mondta csak kiegyensúlyozottnak, illetve a válaszolók 63 százaléka gondolja úgy, hogy inkább nem igaz az, hogy a közbeszerzéseket általában a legelőnyösebb ajánlatot tevő cégek nyerik.
A felmérés szerint sokan bíznak ugyanakkor az EU jogállami mechanizmusában, minden negyedik Fidesz-szavazó is így gondolkodik.
„A magyarok kétharmada látja úgy, hogy jogos elvárás az EU-tól, hogy csak azoknak az országoknak nyújtson pénzügyi támogatást, amelyek betartják az uniós jogállamisági normákat, a megkérdezettek 63 százalékát pedig helytelenítette, amikor Orbán Viktor vétót lengetett be a mechanizmus miatt az EU költségvetési vitájában”
– emeli ki a Népszava, hozzátéve: a felmérésből az is kiderült, hogy a kormánypárti szavazók mintegy tizede nem értett egyet Orbán zsaroló húzásával.
Kiderült az is, hogy ha most lenne népszavazás, a lakosság kétharmada az EU-ba történő belépésre szavazna, 24 százalék ellene. Amennyiben a kormány mégis kivezetné az országot az EU-ból, a felmérés szerint a fideszesek 22 százaléka elpártolna a kormánypártoktól.