Még a Fidesz-szavazók közül is minden harmadik azt szeretné, ha Orbán Viktor és Magyar Péter nyilvános vitán állna ki egymással – ez derül ki az aHang által rendelt friss közvélemény-kutatásból.
A szervezet hétfői közleménye szerint
a magyar társadalom többsége, 56 százaléka szeretne Orbán Viktor és Magyar Péter közötti vitát, ezt különösen a fiatalabb korosztályok és a városiak támogatják, de még a fideszes szavazók harmada is elvárja, hogy a miniszterelnök kiálljon egy nyilvános összecsapásra.
A kutatást abból az alkalomból készítették, hogy szeptember 15-én, a demokrácia nemzetközi napján indult el az aHang kampánya, amely azt követeli, hogy a 2026-os országgyűlési választások előtt Orbán Viktor és Magyar Péter álljanak ki egy nyilvános miniszterelnök-jelölti vitára. A petíciót már több mint 42 ezren írták alá, és a támogatók száma napról napra növekszik – olvasható a közleményben.
A magyarok többsége támogatja a vitát, Orbán mégsem áll ki évtizedek óta senkivel
A 21 Kutatóközpont által augusztus végén végzett felmérésből az derült ki, hogy a magyar társadalom többsége támogatja a vitát: a teljes népesség 56 százaléka szeretne vitát Orbán és Magyar között, miközben mindössze 23 százalék utasította el ezt, és 21 százalék volt bizonytalan.
Megjegyzik, a pártpreferencia szerinti bontás különösen figyelemre méltó,
- a Tisza Párt szavazóinak 86 százaléka,
- más pártok támogatói közül közel hetven százalék,
- a bizonytalanok közül pedig több mint 35 százalék igényli a vitát.
A fideszesek körében ugyan többségben vannak az elutasítók, mégis minden harmadik kormánypárti szavazó kifejezetten szeretné, ha Orbán Viktor kiállna Magyar Péterrel. „Ez egyértelműen jelzi, hogy még a kormánypárt táborán belül is jelentős az igény a nyílt, érveken alapuló párbeszédre” – értékel a kutatás.
A fiatalok különösen igénylik, hogy vitázzanak a politikusok
A korosztályos adatok szintén erős üzenetet hordoznak:
- a 18–29 évesek 71 százaléka és a 30–39 évesek 72 százaléka támogatja a vitát, vagyis éppen azok a fiatalabb generációk szeretnék leginkább a megmérettetést, akik szinte soha életükben nem láthattak miniszterelnök-jelölti vitát;
- a középkorúak között alacsonyabb a támogatás, de még a 40–49 évesek közül is közel minden második ember nyitott a vitára;
- az 50-64 évesek több mint fele, 55%, míg az idősebbeknél, a 65 év felettieknél közel a fele, 48 százalék áll ki mellette.
A további adatok alapján a férfiak körében jóval erősebb a vitaigény, mint a nőknél, és minél magasabb valakinek az iskolai végzettsége, annál inkább szeretné, hogy sor kerüljön rá. A településtípusok közül Budapesten kiemelkedően magas, 73 százalék a támogatottság, de a kisebb városokban és falvakban is jelentős az igény – a falvakban és a községekben élők 56%-a támogatja a vitát – olvasható a kutatásról szóló közleményben.
Szalóki Viktor, az aHang politikai igazgatója szerint az eredmények összességében azt mutatják, hogy a társadalom többségének világos üzenete van:
a választók megérdemlik, hogy ne csak plakátokból és propagandaüzenetekből tájékozódjanak, hanem valódi, nyilvános vita alapján dönthessenek az ország jövőjéről.