Trianont fájlalta az emberi erőforrások minisztere a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Kásler Miklós a járvány elleni védekezésről is ejtett pár szót, és beszélt az őt ért támadásokról is.
Kásler a műsorban fontosnak érezte tudatni, hogy apai ágon erdélyi, székely származású, így a 100 évvel ezelőtti döntés családjukat is érintette. Trianont – amelyet rendkívül fájó sebnek nevezett – úgy látta, mint a szerencsétlen körülmények egybeesését.
Sok oka volt, de „egyik sem volt elegendő ahhoz, hogy a Szent István-i birodalmat hét felé vágják és testidegen törzshöz csatolják az amputált végtagokat”
– fogalmazott.
A rendhagyó történelemóra után a miniszter kitért a koronavírus-járványra is, amely szerinte „markánsan megmutatta” nemcsak az egyes emberek jellemét vagy a pártok viszonyulásait, hanem a társadalom és a gazdaság működési rendjét, illetve azt is, ami az egészségügyben korrigálandó, ami évtizedek alatt halmozódott fel, és nem sikerült a mai napig megoldani.
Kásler Miklós fikcióknak nevezte, hogy rákos betegek a járvány ideje alatt nem kapták meg a szükséges kezelést. Azt állította, a daganatos betegek közül mindenkit el kellett látni a járvány első percétől kezdve.
Az emlőrák szűrését, a mammográfiát lehet, hogy halasztották, de ennek nincs következménye
– magyarázta.
A miniszter kitért arra, hogy a panaszokat minden esetben azonnal kivizsgáltatta, még akkor is, ha indokolatlan volt. Jogorvoslatot lehet kérni a betegjogi képviselőnél, a főigazgatónál vagy az egészségügyért felelős minisztériumban, de idáig egyetlenegy bejelentés sem érkezett – közölte. A népegészségügyi központban ugyanakkor ismeretei szerint tizenhat panaszt tettek az elmúlt időszakban.
Kásler Miklós szerint tényeken alapulnak azok a kijelentések, miszerint Magyarország – bármilyen összevetésben – a járványban kiválóan vizsgázott. Ezt szerinte a nemzetközi szakmai írások is megerősítik.
Az ellenzékre térve megjegyezte, szerinte azért támadják őt, mert megvallottan hívő és magyar ember.
Úgy fogalmazott: lehet keríteni szakmai támadásokat, kétségbe vonni múltját, onkológiai tevékenységét vagy emberi kvalitásait. Emlékeztetett, huszonhat évig vezette az onkológiai intézetet, ott minden évben több mint hatszázezer ember fordult meg, aki a saját szemével láthatta és tapasztalhatta, hogyan folyik a munka. Ők pedig ennek a tapasztalatnak hisznek, nem az ellenzéknek – tette hozzá Kásler Miklós.