Némileg csökkent, de továbbra is óriási a különbség az Európai Unió leggazdagabb és legszegényebb országa között – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által csütörtökön kiadott, a tavalyi végleges adatokat tartalmazó jelentésből. E szerint még mindig Bulgária az EU legszegényebb országa, de Magyarország sem különösebben büszkélkedhet.
Vásárlóerő-paritáson számolva az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) és az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC) alapján is Luxemburg a leggazdagabb EU-tagállam, az EU-átlag 129 és 134 százalékával.
Az egy főre jutó GDP alapján Magyarország még éppen befér a középmezőnybe, vagyis az EU átlagához képesti 70 és 100 százalék közötti kategóriába. Az átlag alattiak sorrendben:
- Málta (98 százalék),
- Olaszország (96 százalék),
- Spanyolország (91 százalék),
- Csehország (91 százalék),
- Ciprus (89 százalék),
- Szlovénia (87 százalék),
- Észtország (82 százalék),
- Litvánia (80 százalék),
- Portugália (77 százalék),
- Szlovákia (73 százalék),
- Magyarország (71 százalék),
- Lengyelország (70 százalék).
A maradék öt ország közül Lettországban az egy főre jutó GDP 69 százaléka volt az uniós átlagnak, majd Görögország (68 százalék), Románia (65 százalék), Horvátország (63 százalék) és Bulgária (51 százalék) következik.
Ha az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás nézzük, akkor viszont még lesújtóbb a helyzet, Magyarország már a középmezőnybe sem fért be. A sereghajtó négy ország csoportját Lettország vezeti 69 százalékkal, majd Magyarország és Horvátország következik 64 százalékkal, végül a sort Bulgária zárja 56 százalékkal.
A hagyományosan lesajnált Románia a maga 71 százalékával simán lekörözte hazánkat,
vagyis még keleti szomszédaink is többet tudnak költeni havonta átlagban, mint egy magyar, 9 évnyi orbáni sikerpropaganda, „rezsicsökkentés”, meg „nem létező infláció” után.
Mondjuk az is igaz, hogy nekik nincs „futódombjuk”!