Egymást érik a FaceApp nevű alkalmazás segítségével „megöregített” fotók a Facebookon, a PC World azonban arra figyelmeztet, érdemes tartani tőle: számos vélemény szerint ugyanis az alkalmazás titokban illetéktelenekkel is megosztja a telefonon található összes képet.
Az informatikai lap szerint az applikáció mögött egy orosz cég, a Wireless Lab áll, ami már önmagában némi távolságtartásra adhat okot. Emellett ott van még az is, hogy a FaceApp első változatának 2017-es indulásakor azért bírálták a programot, mert a hozzá kapcsolódó felhasználói szerződésben foglalt személyes adatkezelési szekciót sokan hiányosnak és hanyagnak tartották.
A napokban egy ügyvéd, Elizabeth Potts Weinstein pedig arra hívta fel a figyelemet a Twitteren, hogy
az app használatának megkezdésével a készítők jogot szereznek a fotóink, a nevünk, a felhasználónevünk és különféle szokásaink adatainak teljes körű felhasználására, még üzleti célokra is.
A TechChrunch azt emeli ki, hogy amikor egy képen használjuk az app szűrőit, nem az applikáció változtatja meg a képet a mobilon, hanem
feltölti azt egy felhőbe, és ott megy végbe a fotómanipuláció.
Így az eredeti kép akár ott is maradhat, és hogy ki fér hozzá, illetve mit kezd vele, arra nincs ráhatásunk – írják.
A Forbes arra is emlékeztet, hogy a FaceApp hozzáférést kér a Sirihez és a keresési előzményekhez is, és a háttérben is frissül, magyarán amikor nem használjuk, akkor is „használ” minket. Megjegyzik, mindez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az applikáció tulajdonosa visszaél majd a felhasználói adatokkal, de az adatok licence az applikáció használatával mások birtokába kerül.
Nem kizárt ugyanakkor, hogy reklámcélra is felhasználhatják az adatokat, de nagyobb a valószínűsége, hogy egy mesterségesintelligencia-algoritmus fejlesztésénél kaphatnak szerepet a gyanútlan felhasználók fotói.