Gazdaság

Deutsch Tamás: Magyar Péterék 2 millió forinttal emelnék minden magyar család rezsijét

Baleset

Súlyos baleset történt az Egis Gyógyszergyárban hétfő reggel

Belföld

Orbán Szingapúrban rejtegethet valamit? Magyar Péter ismét kemény kérdéseket intézett a kormányfőhöz

Napokat kell várni a darura, nem fér át a hidak alatt

Dunai hajóbaleset
A mentőcsapat vízi bázisaként használt Dunaújváros hajó és a legénység tagjai a Margitszigetnél 2019. június 3-án. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Már csak a 200 tonna emelésére képes Clark Ádám darut várják a dunai hajóbaleset helyszínére a mentés vezetői – közölte a mentés koordinálásával megbízott Terrorelhárítási Központ főigazgatója hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.

RENDKÍVÜLI: A dunai hajóbaleset fejleményeiről tart sajtótájékoztatót a TEK

ÉLŐ: Rendkívüli sajtótájékoztató a hajóbalesetről #budapest

Posted by atv.hu on Monday, June 3, 2019

Hajdu János elmondta, hogy az eszköz várhatóan csak néhány nap múlva érkezik a Margit hídnál múlt szerdán történt baleset helyszínére, mert a Duna magas vízállása miatt a daru nem fér át a hidak alatt. Hozzátette, hétfőn az áramlás sebességének várható csökkenése miatt a búvárok már „érdemi mozgásra” is képesek lehetnek a víz alatt, illetve közös koreai-magyar merülésekre is sor kerülhet.

A Hableány 1949-ben épült, a hajó 27,2 méter hosszú, 4,8 méter széles és 5,2 méter magas, a súlya 50 tonna. A Duna átlagos vízállása 517 centiméter, a balesetkor 501 centiméter volt, a hajó 9 méteres mélységben fekszik. A folyó szélessége a baleset helyszínén 453 méter, a másodpercenkénti vízhozam 5 ezer köbméter, a sodrás sebessége pedig rendkívül nagy, 4 méter másodpercenként, továbbá a 12-15 Celsius fokos vízben a látótávolság gyakorlatilag nulla centiméter.

A TEK főigazgatója elmondta, hogy az első merülésre május 30-án este 8 órakor került sor, ám kiderült, hogy a körülmények teljesen lehetetlenné teszik a munkavégzést, a búvár a mélybe vezető létrát sem tudta elhagyni. Másnap délután a hídpillér „árnyékából” kísérelték meg a merülést, ám így sem tudott mozogni a búvár, sőt visszatérés közben egy cső beragadása miatt menteni kellett őt – sorolta.

Hajdu János hangsúlyozta: arra törekednek, hogy

lehetőség szerint úgy emeljék ki a hajótestet, hogy az ne törjön ketté, ebben a hatóságokon túl a tudományos élet képviselői is segítségükre vannak.

A többi között 54 tagú, 27 speciálisan kiképzett búvárt is magában foglaló koreai küldöttség támogatja a munkát, és csatlakoztak az osztrák Cobra terrorellenes egység szakemberei is.

Ausztriából és Norvégiából szonártechnikát küldtek, a cseh terrorellenes szolgálat pedig víz alatti drónképességet ajánlott fel. Elmondta azt is, az életveszély miatt tiltják a búvároknak, hogy behatoljanak a hajótestbe.

Shunkeun Song, a Dél-Koreai Köztársaság budapesti nagykövetségének katonai attaséja a sajtótájékoztatón köszönetet mondott a magyar kormánynak a segítségért, illetve minden magyar állampolgárnak, aki kifejezte a részvétét az elhunytak hozzátartozóinak.

Hangsúlyozta, hogy az eltűntek hozzátartozói nagyon várják a híreket, ezért arra kérik a magyar hatóságokat, hogy engedélyezzék a dél-koreai búvároknak, hogy behatoljanak a hajóroncsba, ugyanakkor elfogadják a Terrorelhárítási Központ azon irányelvét, hogy a legfontosabb a merülő búvárok életének védelme. Továbbá felszólította a Duna mentén élőket:

azonnal jelentsék, ha bárhol holttestet vagy holttestre utal nyomokat találnak.

Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője szerint a mentésben a különböző hatóságok részéről eddig 621-en vettek részt, illetve számos önkéntes szervezet is segítette a tevékenységet.

Az áldozatok keresése jelenleg is tart hajók, helikopterek, járőrkocsik, összesen 158 rendőr részvételével – sorolta a szóvivő.

Ez is érdekelhet:
Extrém hőhullámok jöhetnek nyáron, ilyen forróság lehet Magyarországon

Kapcsolódó hírek

Visszatért merénylete helyszínére Donald Trump, Elon Musk is felszólalt a kampányrendezvényen

Magyar Péter a propagandamédia bojkottjára szólított fel a szombati tüntetésen

Dunai hajóbaleset: csaknem kétmilliárdos sérelemdíjat ítéltek meg a katasztrófa áldozatainak

Egy fa hajtott ki a Hableány roncsából, elültették a TEK területén, „ott fog tovább növekedni”

Kiemelt beruházás lett a Hableány-áldozatok emlékműve

Máig nem fizetett kártérítést a Viking Sigyn üzemeltetője

Vádat emeltek a Viking Sigyn kapitánya ellen

Felavatták a Hableány áldozatainak emlékművét

Dunai hajótragédia: őrizetbe vették a másik Viking hajó kapitányát