Az Egyesült Államok általa indított, és mostanra a fél világ tőzsdéit bedöntő vámháború irataiból derül ki, hogy Trumpék részben a magyar korrupcióval indokolják az EU elleni vámokat – vette észre a Válasz Online az amerikai kormány honlapján is megtalálható 397 oldalas dokumentumban (pdf).
A lap azt írja, Orbán Viktor és Donald Trump látszólagos barátsága ellenére az új amerikai vámokat indokló szövegben
az Egyesült Államok külön kitér Magyarországra, ráadásul a magyar közbeszerzések korrupciójával indokolja azokat.
A Válasz Online értékelése szerint a jelentés nagyjából egy kormányzati panaszlistának felel meg, ugyanis több olyan konkrét helyzetet is felsorol, amikor az európai országok az általános uniós szabályozáson felül is plusz bürokratikus akadályokat emelnek az amerikai és úgy általában az EU-n kívüli cég elé. Magyar szempontból az az igazán érdekes, hogy Magyarország úgy szerepel a konkrét példaként, mint a tagállam, amely még az uniós szabályoknál is szigorúbb előírásokat alkalmaz.
Magyarország kifejezetten sokszor szerepel negatív példaként eljárásrendje miatt: a kifogások között szerepel a gyógyszerek átláthatatlan ártámogatási rendszere, a kötelező ügyvédi kamrai tagság külföldiek számára nehezített feltételrendszere, de ez csupán pár példa az összesen 19 közül. Szlovákiát a szöveg négyszer, Romániát és Lengyelországot tizenkétszer, Németországot pedig tizenhatszor említi a szöveg.
Szijjártó úgy tudja, Brüsszel okozta Trump vámjait
Mindez a viszonyulás annak tükrében igazán furcsa, hogy Szijjártó Péter szerint „Brüsszel alkalmatlansága” okozza Trump vámjait, ha pedig jobban tárgyaltak volna, akkor több engedményt alkudhattak volna ki az uniós partnerek – magyarázza a lap.
Orbánék tehát egyelőre úgy tűnik, alaposan befürödtek a kampányban agyvérzésig dicsőített Donald Trumppal, mert gazdaságilag súlyos teher lesz a dilinyós amerikai elnök újrázása magyar kormány számára.
Az április 2-án bejelentett új amerikai vámrendszer ugyanis hátrányosan érinti Magyarországot, illetve a magyar gazdasággal szorosan összefüggő EU-ét is, bár a fideszes kormánypropaganda egyelőre próbálja azt a látszatot kelteni, hogy csak az EU-nak fog fájni a szigorítás (mintha Magyarország nem az unióban működne, pl. a német gazdasághoz ezer szálon kötve).