Az ADAC 2025-ös nyári gumi tesztje: Mit érdemes tudnia a magyar autósoknak?

adac-gumi-tesztrol

Az ADAC, a német autóklub, 2025-ben is elvégezte éves nyári gumiabroncs tesztjét, amelyben 18 különböző márka 225/40 R18 méretű abroncsait vizsgálták meg. Ez a méret számos középkategóriás és sportos autómodellnél népszerű, így a teszt eredményei sok magyar autós számára is relevánsak lehetnek.

Az ADAC nyári gumi teszt menete és szempontjai

Az ADAC teszt során az abroncsokat különböző kritériumok alapján értékelték, mint például a száraz és nedves útfelületen nyújtott teljesítmény, a féktávolság, a kanyarstabilitás, a vízelvezetés hatékonysága, valamint a gördülési ellenállás és a zajszint.

Ezek a szempontok mind hozzájárulnak a biztonságos és kényelmes vezetési élményhez, valamint az üzemanyag-fogyasztáshoz és a környezeti terheléshez – tudtuk meg az Autógumiakció webáruház szakértőjétől.

Kiemelkedő teljesítmény: Continental SportContact 7

A teszt egyik kiemelkedő eredményét a Continental SportContact 7 érte el, amely mind száraz, mind nedves útfelületen kiválóan teljesített. Száraz aszfalton rendkívül jól reagál a kormánymozdulatokra, és még extrém körülmények között is biztonságosan, precízen irányítható, köszönhetően kiváló tapadásának. Nedves útfelületen is remekelt, ahol a legrövidebb féktávolságot produkálta: 80 km/h sebességről mindössze 28,4 méteren belül megállt, míg száraz úton 100 km/h-ról 35,2 méteren belül fékezett le.

Top 10 nyári gumik amik a teszt legjobbjai voltak

  1. Continental SportContact 7
    A tesztgyőztes abroncs kiváló teljesítményt nyújtott mind száraz, mind nedves útfelületeken, rendkívül precíz irányíthatósággal és rövid féktávolsággal.
  2. Bridgestone Potenza Sport
    Ez az abroncs szintén kiemelkedő eredményeket ért el a vezetésbiztonság terén, különösen a száraz úton nyújtott tapadásával és stabilitásával.
  3. Michelin Pilot Sport 5
    A Michelin abroncsa kiegyensúlyozott teljesítményt mutatott, és a környezetvédelmi szempontokban is jól szerepelt, különösen a kopásállóság és a futásteljesítmény tekintetében.
  4. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6
    Ez az abroncs mind száraz, mind nedves körülmények között megbízható teljesítményt nyújtott, jó irányíthatósággal és rövid féktávolsággal.
  5. Vredestein Ultrac Pro
    A Vredestein abroncsa jó eredményeket ért el a vezetésbiztonság terén, különösen a nedves útfelületeken mutatott teljesítményével.
  6. Yokohama Advan Sport V107
    Ez az abroncs kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, jó tapadással és stabilitással mind száraz, mind nedves útfelületeken.
  7. Firestone Firehawk Sport
    A Firestone abroncsa megbízható teljesítményt mutatott, különösen a száraz úton nyújtott stabilitásával és irányíthatóságával.
  8. Falken Azenis FK520
    Ez az abroncs jó eredményeket ért el a vezetésbiztonság terén, különösen a nedves útfelületeken mutatott tapadásával.
  9. Nexen N’Fera Sport
    A Nexen abroncsa kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, jó tapadással és irányíthatósággal mind száraz, mind nedves körülmények között.
  10. Dunlop Sport Maxx RT2
    Ez az abroncs megbízható teljesítményt mutatott, különösen a száraz úton nyújtott stabilitásával és rövid féktávolságával.

Ezek az abroncsok a teszt során mind „jó” minősítést kaptak, és ajánlottak a 225/40 R18 méretű nyári gumikat kereső autósok számára.

Fenntarthatóság és gazdaságosság

A fenntarthatóság és a gazdaságosság szintén fontos szerepet játszott a teszt során. A Continental SportContact 7 nemcsak alacsony kopásával és kiváló hatékonyságával tűnt ki, hanem a legjobb fenntarthatósági értékelést is elnyerte. Ezáltal az „ökológiai mérleg” kategóriában „jó” minősítést kapott, ami különösen fontos szempont a környezettudatos autósok számára.

Mit jelent ez a magyar autósok számára?

A magyar autósok számára a teszt eredményei hasznos iránymutatást nyújtanak a megfelelő nyári gumiabroncs kiválasztásához. A 225/40 R18 méretű abroncsok esetében a Continental SportContact 7 kiemelkedő teljesítménye alapján érdemes ezt a típust fontolóra venni, különösen, ha a biztonság, a teljesítmény és a fenntarthatóság egyaránt fontos szempont. Természetesen a végső döntésnél figyelembe kell venni az egyéni vezetési szokásokat, az autó típusát és a költségvetést is.​

Az ADAC 2025-ös nyári gumiabroncs tesztje során a következő tényezőket vizsgálták:

  1. Száraz útfelületi teljesítmény – Ide tartozik a gumi tapadása, a kanyarstabilitás, valamint a féktávolság száraz aszfalton. A teszt során azt is figyelték, mennyire pontosan reagál az abroncs a kormánymozdulatokra.
  2. Nedves útfelületi teljesítmény – Ebben a kategóriában a féktávolság, az aquaplaning (vízen felúszás) ellenállás, valamint a tapadás mértéke játszott szerepet. Az ADAC külön vizsgálta, hogy az abroncs milyen gyorsan és biztonságosan képes megállni vizes úton.
  3. Gördülési ellenállás – Ez a mutató meghatározza, hogy az adott gumiabroncs mennyire befolyásolja az üzemanyag-fogyasztást. Az alacsony gördülési ellenállású gumik segítenek csökkenteni a fogyasztást, ami hosszú távon költségmegtakarítást eredményezhet.
  4. Zajszint – Az ADAC mérései között szerepelt a gumik által kibocsátott zaj mértéke, amely különösen autópályás közlekedésnél lehet fontos. A csendesebb abroncsok nagyobb kényelmet nyújtanak az utastérben.
  5. Kopásállóság – A teszt során azt is figyelembe vették, hogy mennyi idő alatt és milyen mértékben kopik el az adott gumi. Ez befolyásolja a gumi élettartamát, így egy hosszabb élettartamú abroncs gazdaságosabb választás lehet.
  6. Fenntarthatóság és környezeti hatás – Az ADAC vizsgálta az abroncsok környezetterhelését is, amely magában foglalta a gyártás során keletkező károsanyag-kibocsátást, az újrahasznosíthatóságot és a gumi összetételét.

Ezek a szempontok segítenek abban, hogy a teszt átfogó képet adjon a nyári gumik teljesítményéről, így a magyar autósok is könnyebben kiválaszthatják a számukra legmegfelelőbb modellt.

Bombafenyegetés miatt megbénult a vasúti közlekedés Érd és Pusztaszabolcs között

Elgázolt a vonat egy embert Sülysápon

Kigyulladt egy mozdony Balatonfüreden, menekítették az utasokat