Októberben a Tisza Párt felzárkózott a kormánypártokhoz, de hibahatáron belül vezet a Fidesz-KNDP – derül ki a Republikon Intézet október végi pártpreferencia-kutatásából.
A kutatás szerint a teljes népességben 24-26 százalékpont az állás, míg a pártválasztók körében szintén 2 százalékpont a különbség a kormánypárt javára (a Tisza 34, a Fidesz-KDNP 36 százalékon áll).
Választási részvételi hajlandóságot is figyelembe véve, azaz a biztos szavazó pártválasztók körében a különbség mindössze 1 százalékpont, 36-37 a Fidesz-KDNP javára
– olvasható a főbb megállapítások között.
Emlékeztettek, a választás óta „egyértelműen lefaragott hátrányából” Magyar Péter pártja, a Fidesz pedig veszített támogatottságából a legtöbb közvélemény-kutatás alapján. Hozzáteszik: természetesen a kormánypárt mindig két választás között a leggyengébb, de nem engedheti meg magának, hogy megszokásból hátra dől, hiszen alig 10 százalékponttal nyerte meg a júniusi duplaválasztást egy gyerekcipőben járó, de igen népszerű párttal szemben.
Mi a helyzet az óellenzékkel?
A Republikon szerint az ellenzék többi pártját a Tisza Párt „áradásának” ellenére nem írhatjuk le, több formáció is eléri a parlamenti küszöböt októberben!
- A Mi Hazánk az ellenzék második legerősebb pártja, a teljes népességben 5, a pártválasztók körében 7, a biztos szavazó pártválasztók között 8 százalékon áll a támogatottsága.
- A DK gyakorlatilag a Mi Hazánkkal fej-fej mellett áll, tőle minimálisan elmarad, a teljes népességben 5, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében 7-7 százalék a támogatottsága.
- A Momentum a teljes népességben 3, a pártválasztók körében 4, a biztos szavazóknál 5 százalékos támogatottsággal bír.
- „A Kutyapárt helyzete kényes”, a teljes népességben és a pártválasztók körében 1-1 százalékponttal megelőzi a Momentumot, 4, illetve 5 százalékon áll. A biztos szavazó pártválasztókat nézve azonban újra a szavazói aktivitás problémájába ütközik: mindössze 3 százaléknyi biztos szavazója van.
- Az MSZP és Párbeszéd a 2024. júniusi választáson még a DK-val összefogva indult, azonban azóta mind eltávolodtak egymástól. Az MSZP a teljes népességben 2 százalékon áll, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében 3-3 százalék a támogatottsága, azaz nem jutna be a parlamentbe. A Párbeszéd 1-1-1 százalékon áll a mérés szerint.
- A Jobbik szintén 1-1-1 százalékos támogatottsággal bír.
- Az LMP a teljes népességben és pártválasztók körében 1 százalékon áll, a biztos szavazók körében azonban nem éri el az egy százalékos támogatottságot.
A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült 2024. október 24-29. között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. Hibahatár: +/- 3,2%.