Manapság rengeteg mindent intézünk online. Az interneten keresztül tartjuk a kapcsolatot a rokonainkkal, barátainkkal. Netbankot használunk, webshopokból rendelünk különféle árucikkeket, vagy épp hivatalos ügyeinket intézzük a kibertérben.
Mindezekhez temérdek felhasználói fiókra van szükségünk. Sokan éppen ezért igyekeznek minél egyszerűbb jelszavakat választani, sőt, a hírek szerint rengetegen ugyanazt a karaktersort használják több felületen is. Ennek azonban komoly kockázatai vannak, hívja fel a figyelmet az IT biztonságban jártas Sybell.
A jó jelszót nem lehet könnyen kitalálni
Egy jelszó nem lehet olyan egyszerű, hogy bárki könnyen kitalálhassa, aki egy kicsit is ismer minket. Nem szerencsés, ha ránk jellemző szavakat, kifejezéseket tartalmaz, így hát kerülendő a háziállatunk, kedvenc futballcsapatunk, filmünk vagy zenekarunk nevének használata jelszóként.
Rossz gyakorlat, ha a személyes adatainkat is belecsempésszük a jelszóba, mint a születésünk dátumát, a személyi azonosító számunkat vagy a becenevünket. Semmi olyasmit ne használjunk jelszóként, amire rá lehet jönni akár a közösségi oldalunkat böngészve. Ha ugyanis így teszünk, akkor tálcán kínáljuk fel magunkat áldozatként a hackerek számára.
A legjobb, ha senkivel sem osztjuk meg a jelszavainkat
Néhányan a családtagjaikkal, cimboráikkal vagy a kollégáikkal is megosztják egyik vagy másik fiókjukhoz tartozó jelszavukat. Bármilyen bizalmas is a kapcsolatunk valakivel, jobb azonban ezt elkerülni.
Még ha mi magunk minden tőlünk telhetőt meg is teszünk, hogy a jelszavaink ne szivárogjanak ki, nincs garancia arra, hogy más is ilyen lelkiismeretes e téren. Egy apró ballépés következtében könnyen bajba kerülhetünk, gondoljunk például arra, ha az ismerősünk belépve marad egy nyilvános számítógépen, vagy esetleg elhagyja azt a cetlit, amire felírta a felhasználónév/jelszó párost.
Minél hosszabb egy jelszó, annál jobb!
A kevés karakterből álló jelszavakat sokkal könnyebb feltörni, mint azokat, amelyek tíz vagy akár tizenkét karaktert tartalmaznak. Ha egy rendszer engedi, hogy hosszabb jelszót állítsunk be, éljünk vele!
Jó ötlet olyan trükköket használni, mint például az “o” betűt nullával vagy az “e” betűt hármassal helyettesíteni. Ezzel a módszerrel kellően bonyolult, de könnyebben megjegyezhető jelszavakat lehet kitalálni. Ha csak lehetséges, használjunk kis- és nagybetűk mellett számokat is.
Egy jelszót csak egy célra szabad használni
Ha kifundálunk egy kellően bonyolult, de még éppen megjegyezhető jelszót, akkor csábító lehet eljátszani a gondolattal, hogy azt használjuk mindenhol. Ez azonban kifejezetten veszélyes, hiszen ha egyszer valaki feltöri egy fiókunkat, akkor utat nyithatunk számukra akár a bankszámlánkhoz, vagy más online felületekre való betöréshez.
Amennyiben valahol felkínálják a kétfaktoros hitelesítés bekapcsolását, azzal érdemes élni. Ezenfelül célszerű rendszeres időközönként lecserélnünk a már jól bevált jelszavainkat is, ezzel is megnehezítve a hackerek dolgát!