A magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban – magyarázta Orbán Viktor hétfőn Pekingben, ahová a senki által fel nem hatalmazott „békemissziója” újabb állomásaként érkezett.
A magyar kormányfő Hszi Csin-ping kínai kommunista elnökkel találkozva felidézte, hogy a magyarok két és fél éve egy háború árnyékában élnek.
A magyar békeszerető nép, békére, egyensúlyra és harmóniára törekszik, ezért „mindig a béke oldalán vagyunk, és sohasem a háború oldalán”
– mesélte Orbán, aki valamiért itthon mégis a megosztásból, a szembeállításból, a békétlenségből kovácsol évtizedek óta politikai tőkét, mániája a harc, a birkózószőnyeg, a hordozórakéta.
„Számunkra nagy jelentősége van” annak, hogy Kína szorgalmazza: a világban ne háború, hanem béke legyen – mondta a miniszterelnök, azzal hízelegve Hszi Csin-pingnek, hogy „a Magyarország szomszédságában zajló konfliktus esetében is nagyra értékeljük az Ön békekezdeményezését”.
Felidézte, hogy a kínai elnök két hónapja Magyarországra látogatott. A kormányfő történelmi jelentőségűnek nevezte az akkori találkozót. Hozzátette: komoly megállapodásokat kötöttek, de ami még fontosabb, több nemzedékre is megalapozták a két nép közötti barátságot, mert Hszi Csin-ping látogatása meggyőző és szívélyes volt, amely bizonyította a magyar embereknek Kína Magyarország iránti jóindulatát és tiszteletét.
- „Több nemzedék is meg fog még élni abból a látogatásból, annak a látogatásnak az emlékéből, amit Ön tett Budapesten” – nyalakodott tovább a „szuverén” Orbán Viktor.
- Megköszönte a kínai elnöknek, hogy emelték a két ország kapcsolatainak szintjét.
- „Az eltelt két hónapban is folyamatosan dolgoztunk, hogy ezt a formát tartalommal töltsük meg” – mondta, még egyszer megköszönve, hogy előrehaladást érhettek el a delegációik az együttműködésben.
- Orbán Viktor ezután gratulált Hszi Csin-pingnek Kína szilárdságához és stabilitásához, amelyet „ebben a viharos világpolitikában” az egész világ számára jelent.