Madách Imre 163 évvel ezelőtt megírt művében, Az ember tragédiájában előrevetítette a mai világunkat, benne „valamennyiünk félelmét és reményét” – magyarázta Kövér László hámester pénteken Balassagyarmaton, a Madách Imre születésének 200. évfordulóján tartott Nógrád vármegyei Madách-ünnepségen, ahol új arcszőrzetét is megismerhette a nagyérdemű.
„Ünnepi beszédét” Kövér azzal folytatta: napjainkban Madách csak amiatt vonná össze a szemöldökét, „hogy Ádám és Éva az emberiség fennmaradását biztosító egymásnak rendeltségét a mai nyugati kultúrában micsoda hévvel igyekeznek átírni Ádám és Béla kapcsolatára”. Madách minden egyéb tekintetben pontosan megírta a lényeget mai világunkról, az emberi lélekért zajló szakadatlan küzdelemről, a jó és a rossz, a fény és a sötétség, a hit és a tagadás, végső soron Isten és a sátán között – fűzte hozzá.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: Madách Imrére azért vagyunk büszkék, mert egyetemes értékű és örök érvényű művet ajándékozott nekünk és a nagyvilágnak, főműve a világirodalom egyik legmélyebb filozófiai költeménye.
A hagyományos rendezvényen átadták a vármegyei önkormányzat Madách-díjait is. Az elismerést idén
- a nácibarát fideszes Takaró Mihály irodalomtörténész és
- a „szétbaszott zsidó kurvák seggéről” verselő fideszes L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója vehette át.