A magyar kormányon nem fog múlni az Európai Unióval történő megállapodás a helyreállítási és ellenállóképességi alapról (RRF) – közölte a területfejlesztési miniszter pénteken újságírókkal. Navracsics Tibor könyörgéssel felérő nyilatkozata szerint a magyar kormány megállapodásra készül,
mindent megtesz annak érdekében és nem rajta fog múlni, ha elmarad a megállapodás.
Jelezte, nyitottak minden javaslatra és nem tartotta kizártnak, hogy lesznek még adott esetben jogszabály-módosítások.
Állítása szerint az Európai Bizottság részéről nem találkoztak olyan kéréssel, hogy Magyarország csatlakozzon az európai uniós ügyészséghez; a miniszter ezt a felvetést nem tartotta eleve elutasítandó dolognak, nyitottan állnak most már ehhez a kérdéshez is.
Navracsics Tibor a megállapodást a bizottság akaratától tette függővé. Megjegyezte, a bizottsággal történő tárgyalások során sok esetben „mozog az elvárásrendszer”. A miniszter 98,8 százalékra becsülte a megállapodás valószínűségét.
Arra büszke, hogy nem az Orbán-kormány a legkorruptabb
Szólt arról is, hogy a magyar kormánynak augusztus 22-ig kell válaszolnia az EB-nek a jogállamisággal kapcsolatos aggályokra. Elmondta, az EB saját nyilvántartása szerint Magyarország közel sem tartozik a legkorruptabb uniós tagállamok közé!
Ha Magyarországgal szemben ezen a téren lépéseket várnak – folytatta –, akkor Magyarország is joggal várhatja el, hogy a rosszabb helyzetben lévő államoktól is lépéseket várjon el az unió – mutogatott másra Navracsics.
A kormány is azt szeretné, ha ezek a korrupciós jelenségek minél kevésbé fordulnának elő – cinikuskodott a fideszes –, ezért ezekről is tárgyalnak és ha van jó megoldás, elfogadják.
Navracsics Tibor beszámolt arról is, hogy július 31-ig az összes operatív programot beküldik az uniónak, és a bizottságnak öt hónapja lesz, hogy értékelje azokat. Bízik benne – mondta –, hogy időközben alá tudják írni a partnerségi megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy az elfogadott operatív programok alapján az EU folyósítsa a pénzt.
Mesélt arról is, hogy az a céljuk, hogy 2030-ra Magyarország az EU öt legélhetőbb tagállama közé tartozzon!
Kár, hogy az elmúlt 12 évben a dolgok nem ebbe az irányba mutattak: jelenleg ugyanis hazánk az Unió második legszegényebb országa – innen indulunk tehát, bár ígérni eddig is bármit lehetett.