Akár 400 forint feletti kenyérárral is szembesülhetünk ősszel a gabonatőzsdei rekordok és a feldolgozóipar költségemelkedése miatt – írja a Népszava.
A lap a KSH legutóbbi jelentésére hivatkozva azt írja, idén júniusban a fogyasztói árak átlagosan 5,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az élelmiszerek ára 2020 júniusához képest 3,2, ezen belül az étolajé 25,5, a margariné 8,2, a tojásé 7,8, a liszté 7,7 százalékkal drágult.
A gabonaárakra kihat a nemzetközi piac is: Oroszország és Ukrajna például mintegy 10 millió tonnával kevesebb terméssel számol, az európai készleteket pedig elszívja Kína, emellett a gyenge forint is feljebb srófolja a hazai árakat.
Lakatos Zoltán, a Magyar Pékszövetség alelnöke szerint a magas gabonaárak beépülnek a liszt és a sütőipari termékek árába. A malomipar augusztusban már emelte a liszt árát, de szeptemberben ismét drágulás jöhet,
a liszt áremelkedése éves szinten megközelítheti a 20 százalékot.
Lakatos a Népszavának kifejtette, a gyors áremelés nehéz helyzetbe hozza a pékségeket, akik éves, fixáras szerződéseket kötnek a nagy élelmiszerláncokkal.
A cikkben kifejtik, a kenyér ára 8-10 százalékkal emelkedett az első félévben, a fehér kenyér kilója több mint 30 forinttal kerül többe 2020-hoz képest. A költségnövekedés főként a kisebb pékségeknek jelent nehézséget, számuk mintegy százzal csökkent az utóbbi években (1100-1150-ről 900-950-re), és a nehéz helyzet miatt tovább fogyatkozhatnak. Segítség lenne, ha a kenyér is bekerülne az 5 százalékos áfás körbe, ezen törekvést Lakatos Zoltán szerint a NAK is támogatja a Magyar Pékszövetség mellett.