Bűnügy

Tetten értek egy rendőrt, amint több mint 3 millió forintért adott el kábítószert

Bűnügy

Sokkoló részletek derültek ki a Budapesten eltűnt amerikai lány megöléséről

Baleset

Bomló holttestet találtak a Mátrában

Szakszövetség: durva drágulás jöhet az építőiparban

Épül az új diósgyőri labdarúgó-stadion
Munkások dolgoznak az új diósgyőri labdarúgó-stadion építkezésén 2017. március 24-én. Fotó: MTI/Vajda János

Az építőipari vállalkozások az építési költségek (például építőanyagok, munkaerőköltségek) országos szinten 5-9 százalékos, Budapesten viszont több mint 10 százalékos áremelkedésére számítanak a második fél évben – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerdán.

A szakszövetség tervező, kivitelező, mérnök szolgáltatást nyújtó vállalkozások bevonásával készített felmérést az építési piacon az idén az első öt hónapban tapasztalt áremelkedésekről és várakozásaikról. A 400 válaszadó között mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozás is szerepelt, országos lefedettséggel.

Kiderült, idén január-május között az építőanyagoknál és a munkaerőköltségeknél is előre nem látott áremelkedéseket tapasztaltak a megkérdezett vállalkozások, akik ezzel egyidejűleg saját tevékenységük díját is megemelték.

Az építőanyagoknál példaként említették, hogy az év első öt hónapjában 2020 év végéhez képest

  • a hideg padlóburkolatoknál 9 százalékos,
  • a tetőcserepeknél 11,
  • a beton esetében 12 százalékos,
  • a gipszkarton esetében 23 százalékos,
  • a hőszigetelő anyagoknál 47 százalékos,
  • míg a faanyagoknál 72 százalékos áremelkedést jelentettek a válaszadók.

Drágul a munkaerő is

A betanított munkás havi átlag bruttó bére országosan 12, a fővárosban 14 százalékkal nőtt, ezáltal esetükben a nettó átlagbér megközelítette a 300 ezer forintot. A szakmunkás havi átlag bruttó bére országosan 12, a fővárosban 13 százalékkal nőtt, így a nettó átlagbérük 380 ezer forintra emelkedik.

A tervező cégek szolgáltatási árait országosan 5, a fővárosban 7 százalékkal emelték, a kivitelezési munkák árai Budapesten és országosan is 11 százalékkal drágultak, a mérnöki szolgáltatást nyújtó vállalkozások pedig országosan 8, a fővárosban 11 százalékos áremelést jeleztek. Ezek az áremelkedések a vállalkozások növekvő munkaerőköltségeinek fedezésére szolgálnak.

Az építőanyagok ára és a munkaerőköltségek növekedése főként azokat a kivitelezőket hozza nehéz helyzetbe, akik tavaly kötötték meg szerződéseiket és csak a szokásos árváltozást tervezték be vállalási áraikba. A piaci árváltozások következtében azonban sok esetben nem lehet a korábbi vállalási árakon a kivitelezést megvalósítani.

Az ÉVOSZ szerint a kivitelezés alatt lévő létesítmények többségénél a megrendelő és kivitelező együttes felelőssége a piaci áremelkedések korrekt kezelése. A szakszövetség úgy látja, hogy sok esetben szükségessé válik a szerződések módosítása, ami történhet az árak korrekciójával, a műszaki tartalom változtatásával (olcsóbb ár fekvésű termék választása) vagy a feladatok részleges időbeli átütemezésével egyaránt.

Ez is érdekelhet:
32 fok lehet ma, csütörtöktől már 35, de látszik a hidegfront is

Megint alakított a MÁV: nemzetközi vonat elé tolatott a diósjenői személyvonat a váci állomáson

Újabb ellenséget talált a kormány: a külföldi építőanyag-gyártókra csapnak le

Durván visszaesett a lakásépítés az első fél évben

Kétségbeejtő számok érkeztek: ezt sem teszik ki az ablakba Orbánék

Elhallgattatták a Fidesz lakossági fórumán a kérdezőt, miután nem megfelelő kérdést akart feltenni

Tragikus számok érkeztek a magyar építőiparról