Fordulat Navalnij állapotában, felébresztették a kómából a megmérgezett orosz ellenzékit

Alekszej Navalnij
Alekszej Navalnij politikus, orosz ellenzéki vezető. Fotó: Facebook/Alekszej Navalnij

Javult Alekszej Navalnij egészségi állapota, sőt, felébresztették a gyógyszerekkel fenntartott mesterséges kómából, és megkezdték fokozatos leszoktatását a gépi lélegeztetésről – közölték hétfőn a Berlinben ápolt orosz politikus orvosai.

A Charité egyetemi klinika közleménye szerint a megmérgezett orosz ellenzéki egészségi állapota javult, megszólításra reagál, de továbbra sem lehet kizárni, hogy súlyos mérgezése tartós hatásokkal jár.

Alekszej Navalnij az orosz államfő, Vlagyimir Putyin egyik legismertebb bírálója. Augusztus 20-án ellenzékiekkel tárgyalt Szibériában, és hazafelé, a Moszkvába tartó repülőn rosszul lett. A kómában lévő politikust augusztus 22-én Berlinbe szállították gyógykezelésre.

A német hadsereg (Bundeswehr) vegyi fegyverek elemzésére szakosodott laboratóriumában kimutatták, hogy Novicsok típusú mérget juttattak a szervezetébe. A német kormány a Bundeswehr vizsgálati eredményeit értékelve szeptember 2-án közölte, hogy az orosz ellenzék vezére mérgezéses támadás áldozata lett a hazájában. Berlin a lehető leghatározottabban elítéli a támadást, követeli az eset kivizsgálását az orosz hatóságoktól és megkezdi az egyeztetést EU-s, illetve NATO-partnereivel a válaszlépésekről – közölték.

A Kreml értelmezése szerint nem nyert megerősítést a mérgezés ténye, így nincs miért nyomozást indítani.

Mire készül? Az orosz nagykövetség mellett fotózták le Orbán Viktort
Magyar Péter: berendelték az orosz nagykövetet a kárpátaljai dróntámadás miatt
Kínos hangfelvétel szivárgott ki Szijjártó Péterről
Hajtóvadászat a korrupt kormánytagok ellen: felhívást tett közzé Panyi Szabolcs
Orbán Anita: Magyarország újra európai országként viselkedik
Most jelentette be Magyar Péter: megvan az egyezség Ukrajnával