Mint ismert, a kormány valódi, látható fizetésemelés helyett egyszeri bruttó 500 ezer forinttal honorálja az egészségügyi dolgozók „veszélyhelyzetben nyújtott többletmunkáját”, ráadásul közülük sem mindenkiét.
Kunetz Zsombor orvos, egészségügyi szakember a közösségi oldalán ezzel kapcsolatban most arra hívta fel a figyelmet, hogy a juttatás még csak nem is jár automatikusan:
„bizony, igényelni kell ám június 19-ig, aki kimarad az lemarad. Ismét nagylelkűen elég időt adtak. nyolc napot, március óta nem volt elég idő”.
A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet egyébként részletezi, hogy kik kaphatják a bruttó 500 ezer forintot. Eszerint egyrészt azok, akik április elsején az alábbi közfinanszírozott egészségügyi szolgáltató valamelyikénél foglalkoztatási jogviszonyban álltak:
- fekvő-, illetve járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató;
- egynapos sebészeti ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató;
- laboratóriumi ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató;
- művesekezelést végző szolgáltató;
- betegszállítást végző szolgáltató;
- az Országos Mentőszolgálat;
- az Országos Vérellátó Szolgálat.
Valamint szintén jár a rendkívüli juttatás az alábbiaknak:
- háziorvos, házi gyermekorvos és fogorvos;
- a védőnői szolgálatban, valamint iskola-egészségügyi ellátásban foglalkoztatott védőnő;
- az iskolaorvosi ellátást végző egészségügyi szolgáltatónál foglalkoztatott főállású iskolaorvos;
- az otthoni hospice szolgálatok esetében a NEAK-kal kötött finanszírozási szerződésben is szereplő egészségügyi szakmai tevékenységet ellátó foglalkoztatott egészségügyi dolgozó;
- az otthoni szakápolási szolgálatok esetében a NEAK-kal kötött finanszírozási szerződésben is szereplő egészségügyi szakmai tevékenységet ellátó foglalkoztatott egészségügyi dolgozó;
- a Büntetés-végrehajtás Központi Kórháznál (Tököl) egészségügyi munkakörben foglalkoztatott egészségügyi dolgozó;
- az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetnél egészségügyi munkakörben foglalkoztatott egészségügyi dolgozó.
Jogosultak továbbá:
- az Állami Egészségügyi Ellátó Központ Családtervezési és Gyermekegészségügyi Szolgáltatási Osztály;
- a Nemzeti Népegészségügyi Központ;
- valamint a fővárosi és megyei kormányhivatal és a járási (kerületi) hivatal egészségügyi dolgozói.
Az orvosi egyetemek esetében kizárólag a közfinanszírozott egészségügyi ellátásban közvetlenül részt vevő egészségügyi dolgozó, valamint a közfinanszírozott egészségügyi ellátást nyújtó intézmény működtetésében részt vevő egészségügyben dolgozó jogosult a rendkívüli juttatásra. Viszont megkaphatja a juttatást az egyetemmel hallgatói jogviszonyban álló, a veszélyhelyzeti betegellátásban részt vevő orvostanhallgató is.
Szintén jogosultak a honvédelem és a belügyminiszter hatáskörébe tartozó szervezetek egészségügyi dolgozói, illetve az aktív fekvőbeteg-szakellátást nyújtó közfinanszírozott egészségügyi szolgáltató főigazgatója és gazdasági igazgatója is. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén is jár továbbá az arra jogosultaknak az 500 ezer forint.
A támogatás iránti igényét az egészségügyi szolgáltató munkáltató és az egyéb munkáltató a NEAK által meghatározott, elektronikusan kitölthető kérelem formájában nyújthatja be 2020. június 19-éig – olvasható a rendeletben.