György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára és Claire Bury, az Európai Bizottság Kommunikációs Hálózati, Tartalmi és Technológiai Főigazgatóságának főigazgató-helyettese február 18-án aláírta az Európai Blockchain Partnerséget létrehozó nyilatkozatot, ezzel Magyarország lett a 29. ország, amely csatlakozott a kezdeményezéshez.
Az Európai Blockchain Partnerség az európai blockchain szolgáltatások infrastruktúrájának fejlesztése érdekében jött létre még 2018-ban, 21 EU-tagállam és Norvégia részvételével.
A célkitűzés az volt, hogy az aláíró országok együttműködjenek az európai blokkláncszolgáltatási infrastruktúra (EBSI) létrehozásában, amely támogatja a határokon átnyúló digitális közszolgáltatások nyújtását, a legmagasabb szintű biztonsági és magánéleti előírásoknak megfelelően – olvasható az Európai Bizottság közlésében.
Azóta hét másik ország csatlakozott a partnerséghez, legutóbb Liechtenstein. A partnerség valamennyi tagja elkötelezte magát, hogy segíti leküzdeni az akadályokat az innovatív digitális megoldások használatának az Unióban és azon túl történő terjesztése során.
Claire Bury a nyilatkozat Magyarországgal történő aláírása kapcsán arról beszélt:
“a blockchain számos ágazatban egyre inkább érvényesül. A közszféra sem kivétel ezalól, és gondoskodnunk kell arról, hogy ez az izgalmas technológia támogassa a polgárok és a vállalkozások számára nyújtott jobb, határokon átnyúló digitális közszolgáltatásokat is. Örömünkre szolgál, hogy Magyarország csatlakozik az Európai Blockchain Partnerséghez, és együtt fog működni velünk az európai blockchain szolgáltatások infrastruktúrájának fejlesztése érdekében. A digitális egységes piac megteremti a megfelelő feltételeket és infrastruktúrát a működőképes Európa számára a közszolgáltatásokban is”.
A nyilatkozat szerint az Európai Blockchain Partnerség meghatározza a határokon átnyúló digitális közszféra szolgáltatásait, amelyeket egy közös európai blokklánc szolgáltatási infrastruktúrán keresztül lehetne bevezetni, közös irányítási modellt alkalmazva. Az EBSI bevezetése a határokon átnyúló digitális közszolgáltatások kezdeti készletéhez 2019-ben kezdődik, amelyet az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF Telecom) támogat. Ezek a szolgáltatások magukban foglalják az EU vám- és adózási adatait, az EU által finanszírozott projektek könyvvizsgálati dokumentumait, az oklevelek és képesítések határokon átnyúló tanúsítását, valamint az eIDAS-on alapuló európai önállósági identitás-kezdeményezést.
Mogyorósi Attila, a CoinCash szakértője elmondta,
„nagyon örömteli, hogy Magyarország is csatlakozott az európai uniós kezdeményezéshez. Biztosak vagyunk benne, hogy a blokklánc, amely rengeteg iparágat forradalmasítani fog, az EU-s közigazgatásban is megannyi értéket termel majd transzparenciájával és megbízhatóságával az uniós polgárok részére”.