Megszólalt az uniós biztos: komoly bajok vannak Magyarországon

„Magyarországon még mindig jelentősek a jogállamisági aggályok.”

ORBÁN Viktor
Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió tagországai állam- és kormányfőinek kétnapos tanácskozására érkezik Brüsszelben 2023. június 29-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Ami Magyarországot illeti, még mindig jelentős jogállamisági aggályok merülnek fel, és az Európai Bizottság készen áll arra, hogy minden tagállamot támogasson a jogállamiságról szóló éves jelentés ajánlásainak végrehajtására irányuló erőfeszítéseikben – jelentette ki Michael McGrath demokráciáért és jogállamiságért felelős uniós biztos kedden Brüsszelben.

Az EU-tagállamok uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatón elmondta:

Magyarországgal kapcsolatban a média szabadságával, a civil szervezetekkel, és magyarországi igazságszolgáltatással összefüggő jogállamisági aggodalmakról is szó esett.

A magyarországi igazságügyi reformmal kapcsolatban az uniós biztos kiemelte: fontos, hogy a reformokat „nagyon nyílt és átlátható módon” vezessék be. „A bizottság figyelemmel kíséri az ezzel kapcsolatos fejleményeket. Körültekintően kell megvizsgálni a már teljes mértekben végrehajtott reformokat” – tette hozzá.

Mint mondta, az idei évben kiadandó uniós jogállamisági jelentés részeként megvizsgálják a tavalyi jelentésben megfogalmazott ajánlások nyomon követését, továbbá a bizottság készen állnak arra, hogy támogassa a magyar hatóságokat az igazságügyi reform tekintetében. Hangsúlyozta, hogy a jogállamisági jelentés nem öncélú, hanem megelőző jellegű és pozitív változáshoz is vezethet.

Szeretnének pénzt adni, de félő, hogy Orbánék ellopják

A biztos kijelentette, hogy az Európai Bizottság továbbra is támogatja Magyarországot, hogy megfeleljen a jogállamisági feltételeknek, és készek együttműködni az előrehaladás érdekében. Emlékeztetett, hogy a testület már több eszközt is alkalmazott, amelyeknek nem az volt a céljuk, hogy a Magyarországnak járó forrásokat visszatartsák, hanem az, hogy eredményeket érjenek el.

„Én azt szeretném, ha az uniós tagállamokba áramlanának a nekik járó pénzeszközök, és ha az állampolgárok részesülnének ezekből a pénzeszközökből. Ugyanakkor azonban az Európai Unión belül minden országnak kötelessége betartani a jogállamisági feltételeket”

– húzta alá.

Felhívta a figyelmet: fontos, hogy az EU nagyon világosan meghatározza, hogy mik a követelmények, és hogy világosan és következetesen megfogalmazza elvárásait a magyar hatóságokkal és az Európai Unió minden más tagállamával szemben.

A dezinformációi és a külföldi beavatkozás ellen is fellépnének

Michael McGrath arról is beszámolt, hogy a bizottság szerdán megkezdi munkáját az úgynevezett „demokráciapajzs” létrehozásával kapcsolatban, amely a dezinformáció és a külföldi beavatkozás elleni fellépést fogja erősíteni.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke júliusban bejelentette az európai demokrácia-pajzs tervét, amelyet a 2024-2029-es politikai irányelvekben rögzítettek. Az eszköz cél a dezinformáció felismerése, elemzése és megelőzése.

Rendőrt hívtak a bokrok között gusztustalankodó férfira

Lebukott Orbán embere, Washingtonból tették helyre

Jó hírt kaptak a magyar családok: sikeresen teljesítették űrhajósaink a NASA kiképzését

Hiába az árrésstop, 7 százalékkal drágultak az élelmiszerek márciusban; 4,7 százalékon az infláció

Csökkenti díjait az OTP, és vállalja, hogy már csak a választás után fog emelni

Kövér László súlyos hazaáruló, Magyarország ellen szurkoló nyilatkozata került elő