A Bethesda Gyermekkórház két hónapja engedélyezte, hogy Magyarországon először amerikai miniló segítségével végezzenek élményterápiát a súlyos beteg gyermekek között. A speciális lovasterápia állítólag bámulatos hatással van a rehabilitációs és neurológiai osztályon fekvő gyermekekre: megnyugszanak, vagy éppen mozgásba lendülnek a ló közelében, ami a gyógyulásukhoz éppen szükséges.
Dr. Velkey György, az intézmény főigazgatója elmondta,
néhány évtizede még az számított szentségtörésnek, ha a hozzátartozók bementek egy betegosztályra, aztán, ha ott akartak aludni. Később már a jól idomított kutyák is megjelenhettek a betegek mellett, és íme, most egy ló van a gyermekosztályon.
Ami azért fontos, mert „tudományos kutatások igazolják az állatok stressz csökkentő, kötődést elősegítő, szív- és érrendszeri működést javító hatását, a terápiás lovak jelenléte ezen felül rendkívüli motivációt is jelent a napi rehabilitációs munkához, jobb közérzetet és kedélyállapotot biztosít számukra, valamint fejleszti a szociális és kommunikációs készségeiket is” – mondta ezt már dr. Kincses-Szabó Magdolna, gyermekpszichiáter szakorvosjelölt, aki a Bethesda Gyermekkórházban kutatja az állatterápiák hatását.
Lépcsőzni, liftezni is tud Vertigo
Vertigo 4 éves amerikai miniló és Texasból érkezett Magyarországra 3 hónaposan az anyjával. Az amerikai miniló jellemében és küllemében sokkal inkább hasonlít a nagy lóhoz, mint a pónihoz.
Ács Franciska, lovasterapeuta, az állat gazdája szerint
„azokat az egyedeket, melyeket kimondottan terápiás célokra szeretnék használni, már nagyon korán emberközeli környezetben nevelik: beengedik a szobába, lépcsőzni, liftezni tanulnak, szűk folyosón közlekedni, így a furcsa zaj, hirtelen mozdulat, érintés számukra teljesen természetes és egyáltalán nem billenti ki nyugalmából.”
Dr. Hegyi Márta, gyermekneurológus minden alkalommal ott van a terápiákon, ő orvosi szempontból támasztja alá a ló pozitív hatásait.
„A mozgássérült gyermekeknél nagyon fontos, hogy a gyermek saját motivációját helyettesíti a miniló, pl. lebénult kezével simogassa, vagy szagoltassa a tenyerét” – mondta a szakember. „A kómában fekvő gyerekeknél más hatást fejt ki. Ők az újszülött szintjén vannak, így csak az egyszerű érzékeléseket tudják felfogni: anyja melege, anyatej illata, bőr érintése, ringatás élménye. A terápiás ló nyugodt szuszogása, illata, meleg orrocskája, szőrének érintése elemi élményt jelent. A kevésbé súlyos beteg gyermekek a gyógyulni akaráshoz új lelkierő, pozitív energiát kapnak a ló közelében” – magyarázta.
És a legfontosabb kérdés
A ló állategészségügyi és higiéniai szempontból kifogástalan állapotban,
speciális pottyantós zsákkal jelenik meg a kórházi osztályokon.