A Válasz Online több forrása nyomán arról ír: Matolcsy György volt jegybankelnök fia egy „Kovács Petra” álnevű email címről szólt bele az MNB-alapítványok „vagyonkezelését végző”, a gyakorlatban eredetileg közpénz-százmilliárdok felett diszponáló cégek napi ügyeibe.
A lap emlékeztet, már évek óta figyelmeztettek: egy szűk üzleti kör lényegében a sajátjaként kezeli azt a jegybanki vagyont, amely 2015-2016-ban „vesztette el közpénzjellegét”.
A magántőkealapok mögött bujkáló csapat nemrég odáig is elment, hogy kvázi elzárja ezt a több százmilliárd forintot az új MNB-elnök, Varga Mihály elől. A Válasz Online szerint ma már fideszes forrásaik is úgy fogalmaznak:
„tényleg kígyót melengettünk a keblünkön a Matolcsy családdal”.
Dokumentumok sokasága bizonyítja ugyanis, hogy a nemzeti banki forrásokkal ügyeskedő társaságot a háttérből Matolcsy Ádám terelgette – „Kovács Petra” fedőnéven.
„Van egy nyilvánvaló, több százmilliárdos értékű korrupciógyanús ügy, amely a közelgő választási időszakba bőven belenyúlhat. Ha ezt lecsavarjuk vagy elodázzuk, azaz nem kezeljük súlyán, akkor az ellenfél azt mondja majd ránk: cinkosok vagytok. Pláne, ha Matolcsy György még valami nagy költségvetésű kutatóintézetet vagy diplomáciai posztot is kap – a bajtársiasság és a béke jegyében. Ha viszont hagyjuk dolgozni és kommunikálni a hatóságokat, akkor igazolódik, hogy bármelyik nagy embert el lehet számoltatni, csak akarat kell hozzá. Magyar Péter meg majd mondhatja, hogy ő biztosítani fogja az akaratot. Kígyót melengettünk a keblünkön a volt jegybankelnökkel és famíliájával”
– mondta a lapnak egy, a Fidesz dilemmáit és a kormányzati gondolkodást is belülről ismerő forrás.
Varga Mihályékat már zavarja
A Pallas Athénéről elnevezett alapítványok vagyonkezelésére például külön piaci cégegyüttest hoztak létre. A hálózat többségi tulajdonosi részt szerzett a több környező országban is aktív Globe Trade Centre-ben (GTC), a pénzek egy másik része az Ultima Capital SA-ba, egy európai luxusingatlanokat üzemeltető társaságba került.
Az MNB és az alapítványok gazdálkodását ellenőrző Állami Számvevőszék (ÁSZ) az elmúlt években sem jutott semmire, indoklásuk szerint azért, mert a vizsgálat „áthúzódott” a következő évekre. A legfrissebb fejlemények alapján azonban
az MNB új vezetése jelezte, hogy minden jogi lehetőségre és területre kiterjedő” vizsgálatot jelentett be a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és az Optima Zrt. működésével kapcsolatban.
A lap szerint a vizsgálatot azért rendelték el, mert Matolcsy György fia, Matolcsy Ádám köréhez került az MNB egyik alapítványi cége, ezzel pedig több száz milliárd forintnyi vagyont zártak el Varga Mihálytól. A cégeket két lépésben mentették át: az első lépésre 2024 elején került sor, amikor a Pallas-cégháló első emberének tették meg Stofa Györgyöt, a második lépésre pedig Varga beiktatása előtt négy nappal került sor, amikor Stofa elintézte, hogy az egyik alapítványi cég tulajdonjoga átszálljon a Közép-Európai III. Magántőkealap nevű entitásra, amelyet a Matolcsy Ádám köre által vezetett Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. irányít.
A tulajdonosváltást követően a Varga-adminisztráció eltávolította Stofa Györgyöt frissen megkapott pozíciójából.
Százmilliárdokat pakolgattak el
Adódik a kérdés: ha a jegybank rendelkezik saját alapkezelői kapacitással, akkor miért szervezték ki a kassza feletti jogokat? A helyzet azonban a lap szerint még súlyosabb, mivel nemcsak a Közép-Európai III.-ba kerülhettek MNB-milliárdok, hanem a Quartz által menedzselt egyéb magántőkealapokba is. Sőt, több forrás állítja:
a Matolcsy György holdudvarába tartozó kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítványnak juttatott 145 milliárdnyi közpénz egy részét ugyancsak odaadták a Quartz-klubnak „szíves kezelés végett”.
Erre a lehetőségre már a Telex is utalt, egyértelművé téve, hogy a számvevőszék épp átvilágítja a Neumann egyetemet – az MNB–Pallas-ellenőrzés „farvizén”.
Kovács Petra, szül. Matolcsy Ádám
A lap hozzáteszi, hogy a Quartz–GTC a csoportot irányító Matolcsy Ádám egy „Kovács Petra” álnévhez tartozó email-címről szólt bele a vállalatok napi működésébe. A GTC-csoport vezetőségében egyre több magyar jelent meg, ugyanis
az addigi izraeli, lengyel, szerb és egyéb cégvezetők számára vállalhatatlanná vált az egyre nyilvánvalóbb Matolcsy Ádám-kötelék
– mondta a lap lengyel forrása.
Ingatlanban jó helyen lesz
A GTC 2024-ig legalább 42 milliárd forint értékben vásárolt vagyonmentésként magyarországi ingatlanokat a Quartz-közösségtől. Februárra pedig megvásárolták a budai Duna-parton földhasználati joggal rendelkező Infopark H Építési Terület Kft.-t, valamint a Chino Invest nevű ipariingatlan-hasznosító társaságot.
„A 2024-es év végére nem csak a GTC-ből, egyre inkább a magyar jegybanki testületekből is kikoptak a komolyabb emberek; a Varga Mihály érkezése előtti kapkodásban már Matolcsy Ádám technikai segédszemélyzetét kellett betolni a legfontosabb MNB-s pozíciókba, egyszerűen nem maradt más, aki végre akart volna bármilyen kérést is hajtani” – összegzi a végórákat a portálnak az egyik érintett. Stofa Györgyöt a GTC-től áthelyezték az Optima cégcsoport élére, a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány kuratóriumába pedig bekerült a kör állandó cégjogi képviselője, Hevér Judit, valamint a nekik könyvelő Feodor Rita.
Az egészen döbbenetes, a magyar nemzeti vagyon nyílt lerablását sejtető történet – amely mellett az, hogy lesz-e Pride vagy sem valójában lényegtelen, mégis amiatt hörög az együgyű fideszes – itt olvasható.