Magyarországon is megjelent a kiskérődzők pestise

Az érintett állomány felszámolása folyamatban van.

birka

Kimutatta a kiskérődzők pestise vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Zala megyében. A betegség Magyarországon korábban még nem fordult elő; az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Zalába – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

A közlemény szerint az érintett állomány felszámolása folyamatban van. További intézkedésig nem érkezhetnek Romániából kiskérődző – juh és kecske – szállítmányok Magyarországra.

A Nébih laboratóriuma a vírust a zalai Szentgyörgyvölgy településen működő állattartó telepen vett mintákból mutatta ki. Az állatokat január 15-én egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra.

A kiskérődzők pestise a juhok és a kecskék vírusos megbetegedése, mely heveny, lázas tünetekkel, a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával jár. Ez a betegség bejelentési kötelezettség alá tartozik, mindemellett jelentős gazdasági károkat okozhat – írták a közleményben.

Az érintett állomány felszámolása folyamatban van. Az állategészségügyi hatóság a gazdaság körül 3 kilométer sugarú védőkörzetet jelölt ki, valamint 10 kilométer sugarú felügyeleti, illetve megfigyelési körzetet, mely átnyúlik Szlovénia területére is. Az érintett körzetekben megkezdődtek a juhok és a kecskék szűrővizsgálatai.

Megbukott Győrfi Pál OMSZ-szóvivő, tévés balerina – Kunetz: örüljön, hogy ennyivel megúszta!
Megjelent a rettegett kór Magyarországon, azonnali intézkedéseket rendeltek el
Kirúgták az Országos Mentőszolgálat főigazgatóját
„Győztünk!” – Távozik a fideszes propagandista felesége, fellélegezhet a hazai vérellátás is
Egymásnak esett a bukott fideszes tahó és az egészségügyi miniszter
Öt évre eltiltottak a foglalkozásától egy orvost