Súlyos költséget jelent a szeptemberi iskolakezdés a családoknak, Magyarországon mégis csak önkormányzati segítségre vagy civil szervezetekre számíthatnak a rászorulók, miközben az Orbán-kormány az elmúlt években
ötszörösére emelte a határon túli gyerekek beiskolázási támogatásának összegét
– írja az Eduline.hu, megjegyezve, hogy nálunk ugyanakkor a családi pótléké sem nőtt 2008 óta.
A lap szerint tavalyhoz hasonlóan idén is fejenként 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást oszt szét a magyar állam (tehát a magyar adófizetők – a szerk.) a „Szülőföldön magyarul” program keretében a határon túli általános iskolásoknak, középiskolásoknak és egyetemi hallgatóknak.
Az összeget 2022-ben sokszorozták meg; abban az évben még 22 400 forintot kaptak a romániai magyarok iskolakezdési támogatásként Magyarországról, amit a Bethlen Gábor Alapból fedeznek. Ennek keretét szintén sokszorosára emelték az elmúlt években.
Az itthon senyvedő, a NER szabadrablását és ország-kifosztását „élvező” magyaroknak ezzel szemben aligha jár bármilyen állami támogatás a sulikezdéshez, holott hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekekből és családokból is bővelkedik az ország.
Az Orbán-kormány nagy iskolakezdési parasztvakítása mindössze annyi, hogy a szeptemberi családi pótlék hamarabb, már augusztus végén megérkezik.
A családi pótlék, ami stabilabb, mint a svájci frank
Ennek (a családi pótléknak) az összege egyébként 2008 óta, vagyis 16 éve változatlan: egy gyerekre 12 200 forint, két gyerekre 13 300 forint gyerekenként, három vagy több gyerekre 16 ezer forint gyerekenként, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyerekre pedig 23 300 forint, miközben a miniszterek és államtitkárok fizetését gyakorlatilag havonta emelgetik.
Az Eduline megjegyzi még, hogy Ausztriában a 6-15 év közötti gyereket nevelő családok gyerekenként külön 100 eurós támogatást (közel 40 ezer forint) kapnak, ami automatikusan érkezik a szeptemberi, jóval magasabb összegű családi pótlékkal.