Közlekedés

Kisiklott egy vonat reggel a Keletiben, a MÁV hallgat

Baleset

Kigyulladt egy szálloda Budapesten, több száz embert menekítenek a tűzoltók

Gazdaság

Elegük lett a nyugdíjasoknak: tömegeket fenyeget az elszegényedés

Márki-Zayék odacsaptak a harácsoló csuhásoknak: korábban egyházi „tulajdonú” ingatlanok átadását tagadta meg a hódmezővásárhelyi közgyűlés

MZP szerint az egyházközség vezetője politikai célokból próbálja minél rosszabb helyzetbe hozni az önkormányzatot.

marki-zay-peter
Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom elnöke, a város polgármestere évértékelő beszéde előtt a hódmezővásárhelyi városházán 2023. február 8-án. Fotó: MTI/Rosta Tibor

Három korábban egyházi tulajdonban álló és „kártalanítás nélkül az államhoz került” ingatlan átadását tagadta meg a Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközségnek csütörtöki döntéseivel Hódmezővásárhely közgyűlése.

A személyeskedésig fajuló vitát követő szavazáson Márki-Zay Péter (MMM-Tiszta Vásárhelyért Egyesület) polgármester és hét képviselő támogatta az ingatlanok átadását megtagadó döntést, míg az egyháznak gazsuláló, már eddig is temérdek kedvezmény nyújtó műkeresztény Fidesz-KDNP három képviselője nemmel szavazott.

Petrovics György aljegyző a vitában elmagyarázta: az egykori templomkert és a felekezeti temető területe az 1960-as évek óta közterületként szolgálta a helybélieket, a Magtár épületét pedig a törvény által előírt időpontban nem használta az egyházközség hitéleti, szakrális célra. Így az ingatlanok átadása nem támogatható.

Márki-Zay Péter emlékeztetett: az önkormányzat és a református egyházközség között több ingatlan használata és birtoklása miatt vita van. A polgármester úgy fogalmazott,

az egyházközség vezetője politikai célokból próbálja meg minél rosszabb helyzetbe hozni az önkormányzatot, és akadályozni a főtér fejlesztését.

Az egyházközség az ótemplom körüli 1988 négyzetméteres korábbi kert, az egykori felekezeti temetőnek a közösséget a 18. században vezető három lelkész – Füredi Mihály, Szőnyi Benjámin és Füredi Sándor – sírját őrző 229 négyzetméteres része, valamint a 1741-ben emelt 93 négyzetméteres Magtár átadását kérte az önkormányzattól.

A Magtár és a templomkert – a területet korábban határoló és részben elbontott – védfallal együtt az ótemplomi műemlékegyüttes szerves részét képezi és ideiglenes védelem alatt áll.

Béremelés az önkormányzati dolgozóknál

A közgyűlés döntött arról is, hogy jövőre átlagosan 16 százalékkal emelik az önkormányzati dolgozók bérét, a szociális ellátást nyújtó Kapcsolat központ, valamint a közművelődési intézmények munkavállalóinak fizetése 12 százalékkal nő. Esetükben az éves cafeteria keretét 300 ezer forintban határozták meg, míg a polgármesteri hivatal dolgozóinál ez 400 ezer forint lesz.

A képviselők döntöttek a fizetőparkolási övezet kiterjesztéséről és arról is, hogy a jövőben két önkormányzati tulajdonú cég munkavállalói is válthatnak kedvezményes dolgozói bérletet.

A hódmezővásárhelyi önkormányzat a jövőben sem tart fenn átmeneti otthont gyermekeknek, a rászorulókat – a szentesi önkormányzattal kötött megállapodás alapján – a szomszédos városban helyezik el.

Ez is érdekelhet:
Ködös időt, lehűlést kapunk hétvégére

Vádat emeltek egy férfival szemben, mert gumiabroncsokból épített kerítést a tanyájához

Meglepő számokat közölt a kormánypárti kutatóintézet

Orbán Viktor nem fogott kezet Márki-Zay Péterrel

Újraszámlálás indult Grúziában, pedig Orbán Viktor már megmondta, hogy minden rendben zajlott

Balog Zoltán prédikált egy református gimnázium évnyitóján

Nagy János úgy tudja, a magyarok maradtak az egyik utolsó templomépítő nemzet Európában