A magyar társadalom 39 százaléka, ezen belül a kedvezőtlen jövedelmi helyzetűek több mint fele anyagi helyzetének romlására számít 2023-ban, 22 százalék viszont nem számít változásra, 9 százalék pedig javulásban bízik – olvasható az IDEA Intézet friss közvélemény-kutatásában.
A felmérés rámutat, hogy a nélkülözésben élők körében 59 százalék, míg „a jövedelmükből éppen hogy megélők” körében 50 százalék a jövőre romló anyagi körülményekkel számolók aránya. Az előnyös anyagi helyzetű válaszadóknak viszont csak a 25 százaléka számít rosszabbodásra, 52 százalékuk stagnálásra számít.
Érdekesség, hogy a kutatás szerint a Fidesz-szavazók az átlagnál optimistábbak:
62 százalékuk szerint a következő 12 hónapban stagnálni (43%) vagy javulni (19%) fog az anyagi helyzetük, és az Orbán-hívők mindössze 16%-a pesszimista.
Ellenzéki oldalon a válaszadók 62 százaléka készül negatív változásra, és 16 százalék bízik csak abban, hogy 2023-ban nem változik az anyagi helyzetük, míg javulást 4 százalék vár.
Az ismeretlen pártpreferenciájúak 34 százaléka számít anyagi helyzetük romlására jövőre, 2 százalék a javulást, 8 százalék a stagnálást várja.
Az IDEA felméréséből az is kiderült, hogy a válaszadók 16 százaléka tart attól, hogy fél éven belül elveszíti állását. Itt is markáns eltérés mutatkozik kormánypárti és ellenzéki válaszadók véleménye között. A fideszesek 84 százaléka nem félti az állását, míg ez az arány ellenzéki oldalon csak 54 százalék, 30 százalékuk szerint pedig biztosra vehető, hogy hónapokon belül nem lesz munkájuk.
A közvélemény-kutatás során egy ötös skálán lehetett értékelni az Orbán-kormány eddigi válságkezelését. A megkérdezettek 41 százaléka csak egy pontot adott erre, 4-es, 5-ös osztályzatot csak a válaszadók 27 százalékától kapott a kormány.