Novák Katalin aláírta a pedagógussztrájkot ellehetetlenítő törvényt

NOVÁK Katalin
Novák Katalin, a kormányzó Fidesz-KDNP köztársaságielnök-jelöltje beszédet mond az Országgyűlés plenáris ülésén, ahol megválasztják az új államfőt 2022. március 10-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Nem hatotta meg a nemrég még Fidesz-fülbevalós Novák Katalin köztársasági elnököt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének és a Pedagógusok Szakszervezetének kérése, így a május 26-i Magyar Közlönyben megjelentek szerint

aláírta a pedagógussztrájkot ellehetetlenítő törvénymódosítást.

A fideszes parlamenti többség által megszavazott döntés értelmében ezentúl

  • egy esetleges „munkabeszüntetés” esetén minden intézményben biztosítani kell a gyerekfelügyeletet, az étkeztetést, és a csoportokat sem lehet összevonni;
  • a tanórák 50 százalékát, érettségiző osztályok esetében a kötelező érettségi tantárgyak 100 százalékát meg kell tartani;
  • szükség esetén a sztrájkolókat is munkára utasíthatja az intézményvezető;
  • a sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkozó pedagógusoknak, gyógypedagógusoknak pedig teljesen tilos a sztrájk.

A Népszava cikke megjegyzi: a kormány ezzel a szigorítással olyan korábbi bírósági határozatokkal is szembemegy, melyek kimondták, hogy az ilyen mértékű munkavégzés nem tartozhat bele a sztrájk alatti elégséges szolgáltatások körébe.

A sztrájkjogot korlátozó módosítás miatt a PDSZ és a PSZ alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybírósághoz fordul.

„Ez a lépés nem éppen a partnerségi viszony újjáélesztését jelenti, teljesen figyelmen kívül hagyták a szakszervezetek kérését”

– fogalmazott Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke. Véleménye szerint a negyedik kétharmados Orbán-kormány az áprilisi választási győzelem után a partnerség legkisebb jelét sem szeretné kifejezni, melyeket szerinte az ellenséges hangvételű kormányzati nyilatkozatok is alátámasztanak.

Magyar Péter: dől a dominó
Részletek derültek ki a kegyelmi ügyről, amely végső soron a Pedofidesz bukásához vezetett
Köpnivaló gazember: több mint 228 millió forintba került Sulyok Tamás útja a 2024-es párizsi olimpiára
Pofátlan herék: így dőzsölnek a bukott köztársasági elnökök az adófizetők pénzéből
Kunhalmi Ágnes nekiment a kormánynak: Soha többé nem indulhatok választáson a saját hazámban?
Karácsony is gyorsan bejelentette, hogy kitakarítja „a maffiaként működő alvállalkozói hálózatokat” Budapestről