Több mint bruttó 7,5 milliárdot költött a kormány 2016-2020 között nemzeti konzultációkra
– derült ki egy, a Miniszterelnöki Kabinetiroda által kedden közzétett összesítésből (pdf), melyről az Azonnali számolt be.
Az említett időszakban négy nemzeti konzultációt zavartak le a kormány kommunikátorai, a költségek pedig az alábbiak szerint alakultak (a nyomdai költségekkel együtt):
- 2017: „Állítsuk meg Brüsszelt” konzultáció, több mint bruttó 1,3 milliárd forint (Brüsszel persze már akkor is kitartóan állt, mivel egy város);
- 2017: „Soros-terv” konzultáció, több mint bruttó 2 milliárd forint;
- 2018: Családpolitikai konzultáció, több mint bruttó 2,2 milliárd forint;
- 2020: „A koronavírussal és a gazdaság újraindításával kapcsolatos” (és nosztalgikusan tovább sorosozó) nemzeti konzultáció: közel bruttó 1,9 milliárd forint.
Az LMP-s Ungár Péter lapjával szemben Hadházy Ákos független parlamenti képviselő azt is megjegyzi, ez a 7,5 milliárd forint csak a nyomdai, postázási költség, szó sincs a feldolgozásról, vagy például a „helyes válaszoknak megágyazó” rengeteg hirdetésről.
„Utóbbiak teszik ki az igazán nagy tételt, bárki láthatja, hogy minden plakáthelyet elfoglaltak, minden, tőlük függő lapban ott virítanak a hirdetések. Így ütnek három legyet egy csapásra: mindenkihez eljuttatják a manipulatív, kérdéseknek álcázott állításaikat, kitömik pénzzel a baráti médiát és természetesen adatbázist is építenek a támogatókból, hiszen várják az e-mail címeket és az adatkezeléshez hozzájáruló nyilatkozatokat is”
– írta a politikus.