Kedden 133 igen, 61 nem szavazat ellenében megszavazta a Fidesz-KDNP-s többségű parlament azt a Semjén Zsolt által jegyzett törvényjavaslatot, mely így november elsejétől megszünteti a kulturális dolgozók közalkalmazotti státuszát.
A Mérce kigyűjtötte, hogy az érintettek (könyvtárosok, levéltárosok, muzeológusok és közművelődési alkalmazottak) milyen előnyöket veszítenek el a döntésnek „hála”, jelesül:
- magasabb felmentési idő,
- nagyobb végkielégítés,
- több pótszabadság ugrott,
cserébe a nők esetében rosszabb feltételekkel lenne érvényesíthető a 40 éves munkaviszonnyal történő nyugdíjazás, az állásfelajánlás kötelezettségre a továbbiakban nem lesz mód, valamint megszűnnek a közalkalmazottakat egyébként védő felmentési korlátozások is.
Cselédbéren tartott alkalmazottak
A szavazás előtt a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete közleményt adott ki, Facebook-oldalukon azt írták: a kormány semmiféle egyeztetést nem folytatott velük, mint a legnagyobb számban érintett dolgozókat képviselő szakmai szakszervezettel.
„Kivéreztetett és az államnak kiszolgáltatott önkormányzatok, cselédbéren tartott és kiszolgáltatott alkalmazottjai lesznek, csökkenő létszámban. A közgyűjteményekben őrzött értékek átadásához, jól képzett, motivált alkalmazottak kellenek. Alulfizetetten, kiszolgáltatott állapotban, a legnagyobb lelkesedéssel sem lehet hosszú ideig színvonalasan dolgozni”
– írta az érdekvédelmi szervezet.