A kormány pénteken benyújtotta a parlamentnek azt a törvényjavaslatot (pdf), amellyel a koronavírus-járvány okán teljesen kiiktatná a parlamentet erre az évre, hogy a továbbiakban ad-hoc rendeletekkel irányítson.
Ezt azt jelenti, hogy a koronavírus-veszélyhelyzetet meglovagolva Orbán Viktor gyakorlatilag korlátlan hatalmat kér, méghozzá korlátlan ideig,
azt ugyanis szintén a kormány (Orbán) döntené el a jövőben, hogy meddig tart a vészhelyzet. A négy éve folyamatosan tartó „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet” példájából kiindulva pedig nagy kapkodásra valószínűleg itt sem kellene számítani.
Az időszak azt is eredményezné, hogy a kormány egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, a törvényi rendelkezésektől eltérhet és más rendkívüli intézkedéseket is hozhat. Nem lehetne önkormányzati testületeket feloszlatni, nem lehetne időközi választásokat vagy népszavazásokat tartani, a járványügyi intézkedés akadályozásáért börtön járna, és a rémhírterjesztőket is szigorúbban büntetnék. Utóbbi egyrészről dicséretes, másrészről, ahol a kormány propagandistái „szardaraboknak” nevezik és rendőrautóba ültetnék azokat az újságírókat, akik kérdezni merészelnek, nem sok jót vetít előre.
Hadházy Ákos független képviselő mindezeket úgy foglalta össze Facebook-posztjában:
„Orbán retteg, hiszen tudja, hogy mindent elrontottak, amit el lehet rontani. A legnagyobb bűnük, hogy a helyzet súlyosságát a legutóbbi időkig elhazudták (Gulyás Gergely még tegnap is azt nyilatkozta, hogy 65 év alatt semmi gond, nyugodtan fertőzzük egymást!), de alig teszteltek, alig van maszk és a kormány hezitál a komolyabb megelőző intézkedések meghozatalával.”
Hadházy azt is hozzáteszi, a törvénytervezet nem a járványvédelmet szolgálja, hanem az „alkotmányos puccsot”. Ezt igazolja szerinte, hogy a kormány „bűnös módon még mindig halogatja a szükséges szigorításokat, pedig azokat hétfőn ugyanúgy átvihetné a parlamenten sürgősséggel, vagy a hitelmoratóriumot is azonnal törvénybe iktathatná”. És persze foglalkozhatna maszkok beszerzésével, ahogyan a csehek teszik – jegyzi meg.
A jó hír, hogy a hétfőn összeülő parlament a törvényjavaslatról csak akkor dönthet, ha az országgyűlés eltér a házszabálytól, amihez a parlamenti képviselők négyötödének (159 szavazat) támogatása kell. Ez – ha csak az „ellenzék” soraiban ülő Fidesz-kitartottak nem aktivizálódnak – valószínűleg nem fog összejönni.