Három uniós korrupciós jelentés látott napvilágot, melyeket eddig a magyar kormány nem engedett nyilvánosságra hozni – írja a 444.hu, részletesen elemezve a hazánkra nézve lesújtó adatokat.
Az Európai Tanács mellett működő GRECO korrupcióellenes szervezet – melynek hazánkkal együtt 49 tagja van – megállapította, hogy négy évvel ezelőtt 18 ajánlást fogalmazott meg a parlamenti képviselők, a bírák és az ügyészek munkájával kapcsolatos korrupció megelőzésére, melyből mindössze ötöt hajtott végre a magyar kormány.
„Magyarország összességében nem teljesíti a javaslatainkat, és elszomorító, hogy a hatóságok már felvilágosítást sem adnak, hogy miért nem vezetik be a korrupcióellenes intézkedéseket”
– idézi a 444.hu cikke a szervezet közleményét.
A GRECO többek között szigorúbb vagyonnyilatkozati rendszert javasolt, melynek lényege, hogy ne csak évente kelljen nyilatkozni a honatyáknak és honanyáknak, hanem minden alkalommal, mikor jelentős változás áll be vagyoni viszonyukban, összeférhetetlenség merül fel, esetleg nagy értékű ajándékot kapnak.
A jelentés részletesen foglalkozik Handó Tündének és az általa vezetett Országos Bírósági Hivatalnak a befolyásával, valamint a Handót ellenőrizni hivatott Országos Bírói Tanáccsal kapcsolatos konfliktussal is, aggasztónak nevezve az Országos Bírói Tanács tagjaira helyeződő nyomást.
Problémásnak látják a legfőbb ügyész újraválaszthatóságát, amihez parlamenti kétharmad szükséges. Azaz ha előállna az a helyzet, hogy a Fidesz alulmarad a következő választáson, de nem jön össze a kétharmad a győzteseknek, a legfőbb ügyész marad a helyén.
A GRECO azt is javasolja hogy a pártok kampányköltései legyenek könyvelési szinten teljesen nyilvánosan mindenki számára hozzáférhetőek, hozzátéve, ezt évek óta nem sikerül bevezetni.
A jelentéseket itt böngészheted angolul:
- 2018-as értékelési kör a parlamenti képviselők, bírák és ügyészek munkájával kapcsolatos korrupció megelőzéséről
- 2017-es értékelési kör a parlamenti képviselők, bírák és ügyészek munkájával kapcsolatos korrupció megelőzéséről
- 2017-es értékelési kör a pártfinanszírozás átláthatóságáról
A Belügyminisztérium örül
„A kormány számos intézkedést hozott a korrupció visszaszorítására”
– reagált közleményben a Belügyminisztérium a GRECO-jelentésre. Hozzátették, a korrupció elleni fellépés közös érdek, ezért a kormány a továbbiakban is együttműködésre törekszik a GRECO képviselőivel. Ugyanakkor elengedhetetlennek tartja, hogy az erről szóló párbeszéd a kettős mérce és a politikai vádaskodások helyett a szakmai érveken és a tényeken alapuljon.