Bulvár

Nyomoz a rendőrség, szexuális erőszak történhetett az RTL műsorában, a csatorna megpróbálta elhallgatni

Tech

Nagy a baj, Budapestet is elérte egy globális informatikai hiba

Baleset

Nagy baleset az M7-esen, lezárták a pálya Budapest felé vezető oldalát

Alkotmánybíróság: rendben volt a rabszolgatörvény elfogadása körüli perpatvar

rabszolgatörvény szavazás, parlament
Burány Sándor és Mellár Tamás, a Párbeszéd képviselői, Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, Kunhalmi Ágnes MSZP-s képviselő, Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselője, Bősz Anett független képviselő, Gurmai Zita szocialista képviselő, Szél Bernadett független képviselő, Bangóné Borbély Ildikó szocialista képviselő és Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője (b-j) elállja a házelnöki pulpitusra vezetõ lépcsőt az Országgyűlés plenáris ülésének kezdete előtt 2018. december 12-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Nem állapítható meg közjogi érvénytelenség a rabszolgatörvény tavaly decemberi elfogadása, valamint a közigazgatási bíróságokról szóló törvény kapcsán – mondta ki az Alkotmánybíróság kedden, nyilvános ülésen kihirdetett határozatában.

Ellenzéki parlamenti képviselők fordultak az Ab-hez azzal, hogy a testület semmisítse meg a két törvény december 12-én elfogadott rendelkezéseit, mert azok elfogadásának körülményei szerintük házszabályba és alaptörvénybe ütközőek voltak, így közjogilag érvénytelenek.

Az indítványban arra hivatkoztak, hogy az Országgyűlés elnöke és a levezető elnök nem a pulpitusról vezette az ülést, a szolgálatban lévő jegyzők közül egyik sem tartozott ellenzéki képviselőcsoporthoz, továbbá a szavazási rendszer kártya nélküli üzemmódban működött.

Az Alkotmánybíróság megmagyarázta

Az Ab indítványokat elutasító döntésének indoklásában egyrészt azt emelte ki, hogy a szavazások kifogásolt körülményei nyomán nem sérültek garanciális szabályok, másfelől pedig arra mutatott rá, hogy a képviselők felelősek azért, hogy megfeleljenek – a többi között a személyes közreműködésre vonatkozó – elvárásoknak.

Felidézték, az Országgyűlés 2018. december 12-i ülésnapján ellenzéki és független képviselők az utat elállva lehetetlenné tették a feljutást az elnöki emelvényre. A házszabályi rendelkezések szövegéből azonban az Alkotmánybíróság szerint nem következik, hogy az ülés csak az elnöki székből vezethető.

Ez is érdekelhet:
Rajtaütésszerűen vizsgálódtak az Eliosnál brüsszeli ellenőrök

Kapcsolódó hírek

Egy héten belül már a második postás halt meg munka közben

Drogot is árultak a szegedi dj-k, lekapcsolták őket

Nagyon kiosztotta egy MSZP-s a Pesti Srácok propagandistáját

Felfüggesztett börtönre ítéltek egy férfit, aki eldobott két tojást a rabszolgatörvény elleni tüntetésen

Rétvári: a baloldal becsapta a magyar pedagógusokat

Elkaszálta az ellenzék népszavazását az Alkotmánybíróság

Drasztikusan emelné a kormány a katonák túlórakeretét

Tárgyalás nélkül ítéltetne el három embert az ügyészség, akik a rabszolgatörvény ellen tüntettek

Alkotmánybíró lesz Handó Tündéből; a feleség „őrködhet” a férje által írt alkotmány felett