42 foknál is melegebb lehet, „nagyon erős” UV-B sugárzásra figyelmeztetnek szombaton

A tisztifőorvos szombattól harmadfokú hőségriasztást rendelt el; Magyar Péter mindenkitől összefogást kér.

vizosztas
Szikvizes palackokat pakolnak a zalaegerszegi Dísz téren 2026. június 24-én. A városban elsőfokú vízkorlátozás lépett életbe a rendkívüli hőség és az aszály miatt. Fotó: MTI/Katona Tibor

Az ország egész területén a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szombaton – hívta fel a figyelmet a HungaroMet Zrt. pénteki közleményében.

Az előrejelzés szerint Nyugat-, Közép- és Dél-Dunántúlon, Pest megyében és a fővárosban, a Dél- és Észak-Alföldön, valamint Észak-Magyarországon kell felkészülni nagyon erős UV-B sugárzásra. A legmagasabb, 8,2 körüli értékek Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon alakulhatnak, míg Nyugat- és Közép-Dunántúlon, valamint Pest vármegyében és Budapesten 8,1-es maximumérték várható.

harmadfoku-hosegriasztas

Forrás: met.hu

A HungaroMet közleményében felhívja a figyelmet, hogy mindenki fokozottan védekezzen a napsugárzás által okozott leégés ellen, és amennyiben lehetséges, 11.00 és 15.00 óra között kerülje a napozást.

Vállat takaró póló, szalmakalap, illetve fényvédő krém használata mindenképpen javasolt, normál bőrtípusnál ugyanis már 15-20 perc napon tartózkodás esetén is bőrpír keletkezhet – olvasható a közleményben.

Harmadfokú hőségriasztás van érvényben

Korábban a várható extrém meleg miatt harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól. Oroszi Beatrix a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón arra kért mindenkit, hogy a következő napokban fokozottan figyeljen oda saját magára, családjára és a környezetében élő emberekre is.

A Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgatója azt mondta, az energiaellátásban jelenleg nincs rendkívüli beavatkozást igénylő krízishelyzet.

Magyar Péter a Facebook-oldalán ma azt írt: akár az abszolút melegrekord is megdőlhet, 42 foknál is melegebb lehet a következő napokban. „Teljes nemzeti összefogást kérek minden magyartól. Figyeljünk egymásra!” – üzente a kormányfő.

Magyar Péter: Soha nem volt még példa arra, ami a következő 4 napban jön
Érkezik az év első nagy hőhulláma, szombattól másodfokú hőségriasztás lép életbe
Most közölték: csütörtöktől a legmagasabb fokozatú riasztás lép életbe
Pokoli hőség jön: már ami csütörtökig látszik, az is emberpróbáló
Fokozódik a helyzet: akár a legmagasabb szintű, piros riasztást is kiadhatják
Heves zivatarok érkeznek jéggel, erős széllökéssel