Hat embert vett őrizetbe a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) körüli botrány ügyében – jelentette be Tarr Zoltán miniszter kedden a Facebookon. A 24.hu értesülései szerint az őrizetbe vettek között van Bús Balázs volt óbudai fideszes polgármester, az NKA alelnöke is, akit gyanusítottként hallgattak ki a szétlopott pénzek ügyében.
A hat személyt 17 milliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki, és a NAV nyomozói az illetékes ügyészségnél kezdeményezték letartóztatásukat. Tarr a posztjában neveket nem közölt, annyit írt, hogy „a hűtlen kezelés gyanújával meghallgatott és most őrizetbe vett egykori és mostani munkavállalók az NKTK és a Kulturális és Innovációs Minisztérium alkalmazásában állnak vagy álltak”.
Bús Balázs meggyanúsítását a 444.hu-nak nem hivatalosan megerősítették, a 24.hu pedig elérte Bús ügyvédjét, Papp Gábort, aki szintén megerősítette az információt. Az ügyvéd szerint Bús Balázs részletes vallomást tett.
A NAV közleménye szerint a pénzügyi nyomozók korábban kutatásokat és lefoglalásokat hajtottak végre a Kulturális és Innovációs Minisztériumban, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőnél (NKTK), valamint magánszemélyeknél. Az elmúlt időszakban számos tanút hallgattak ki, és elemezték a lefoglalt adatokat.
Tarr Zoltán a bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy „megy előre a Hankó-botrány felderítése”, és hozzátette: „a nyomozók munkája és a korábbi, politikai lojalitásból kiosztott közpénzek átvilágítása elengedhetetlen, mert csak így lehet átláthatóan átalakítani, szakmai alapon működővé tenni a kulturális támogatási rendszer kiépítését”.




