Vegyesen alakultak az átlagos lakbérek szeptemberben, országos szinten 0,1 százalékkal csökkentek augusztushoz képest, miközben Budapesten 0,4 százalékkal nőttek, éves összevetésben az országos átlagos bérleti díjak 9,6, a fővárosiak 9,9 százalékkal emelkedtek – közölte az ingatlan.com hétfőn, hozzátéve:
új piaci helyzetet jelent, hogy nyár óta több mint 16 ezerre nőtt a kiadó lakások kínálata, hasonlóan széles választékra utoljára 2021-ben volt példa, amikor a koronavírus-járvány miatt nőtt meg robbanásszerűen az albérletkínálat.
Ez pedig azért lehet most így, mert az Ingatlan.com elemzése szerint
- annyira magasak az albérletárak, hogy sokan inkább nem vesznek ki lakást;
- a korábbiaknál jobb feltételek között lehet ingatlant vásárolni, így sokan inkább ezt választják bérlés helyett.
A legtöbb kiadó lakás egyébként a fővárosban a XIII. és II. kerületben van, ahol az átlagos bérleti díj 250-350 ezer forint.
A megyeszékhelyek közül Debrecen, Pécs és Szeged nyújtja a legnagyobb kínálatot, 230 ezer, 150 ezer, illetve 160 ezer forintos átlagárral.
Olcsóbbak nem lesz az albérletek
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a közleményben felhívta a figyelmet arra, hogy a bérleti díjak emelkedésének éves üteme viszonylag magas szinten ragadt be.
Az éves drágulás a tavaly szeptemberi 12 százalékról 10 százalék alá lassult, de 2021 ősze óta sosem csökkent 9,5 százalék alá. Ez arra utal, hogy a bérleti díjak reálértékben stabilak maradtak – tette hozzá.