Nem tesz javaslatot főpolgármester-helyettes személyére a Fővárosi Közgyűlés pénteki alakuló ülésén a főpolgármester – ezt maga Karácsony Gergely jelentette be keddi, a Városházán megtartott sajtótájékoztatóján. Mint mondta,
hajlandó lett volna támogatni Vitézy Dávid (Vitézy Dáviddal Budapestért – LMP-Zöldek) korábbi főpolgármester-jelölt helyettesi kinevezését abban az esetben, ha sikerül többséget alkotni Kiss Ambrus kinevezése mellett is, ám erre nem lát esélyt.
Ebben a helyzetben az elmúlt öt évben a főpolgármester-helyettesi posztot betöltő Kiss Ambrust kinevezte egy újonnan létrehozott pozícióba, a Fővárosi Önkormányzat „főigazgatójává”, amelynek keretében Kiss Ambrus ugyanazokat a feladatokat látja el, mint korábban főpolgármester-helyettesként – tette hozzá.
Karácsony Gergely örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Tisza Párt jelezte, tanácsnoki pozíciókat kíván vállalni az akadálymentesítés és az átláthatóság területén, ily módon bekapcsolódva a város irányításának munkájába.
Újfajta önkormányzati munkára számít
Elmondta: az új önkormányzati ciklusban a törvényi változások és a közgyűlésben megjelenő új pártok miatt az eddigiektől eltérő önkormányzati munkára számít. Korábban ugyanis a kerületi polgármesterek többsége irányította a várost, most viszont új pártok és olyan, listán megválasztott képviselők jelentek meg a közgyűlésben, akik egy jelentős része nem rendelkezik önkormányzati tapasztalattal – mondta.
Ebben a helyzetben heteken keresztül próbálta kialakítani azt az együttműködést, ami azt a célt szolgálta, hogy Budapest még zöldebb, még szabadabb, még szolidárisabb város legyen, és az eltérő politikai szempontok ne hátrányává, hanem előnyévé váljanak a fővárosnak – magyarázta.
Mivel főpolgármester-helyettes személyére nem tesz javaslatot, ezért az alakuló ülésen arra kíván fókuszálni, amit meg tudnak oldani. A többi között egy olyan új, a frakciók javaslatai alapján készített szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) elfogadására tesz javaslatot, amely 19, eddig a főpolgármester által gyakorolt jogkört a közgyűléshez, illetve a bizottságokhoz delegál.
A túlhatalmat azért megtartja magának
Megtartja azt a jogkört, hogy két ülés között a főpolgármester a közgyűlés nevében eljárhat bizonyos ügyekben, továbbá a cégvezetők esetében a munkáltatói jogok a főpolgármesternél maradnak, miközben a cégvezetők kinevezése továbbra is a közgyűlés feladata
– ismertette.
Emelik a képviselői tiszteletdíjakat, a kerületi önkormányzati képviselők szintjére, továbbá várja a frakciók bizottsági tagokra és tanácsnokokra vonatkozó javaslatait – tette hozzá.
Szintén javasolni kívánja, hogy a krízishelyzet feloldása érdekében a főváros vegye át az Oltalom egyesület által fenntartott hajléktalanellátó intézmények működtetését, ha ezek a „kormány vegzálása” miatt kiesnek a rendszerből.
Jöhet a főispán, ha nem sikerült főpolgármester-helyettest választani
Kérdésre válaszolva elmondta, ha hosszú távon nem sikerül főpolgármester-helyettest választani, akkor a főispán jelölhet személyt erre a posztra, de ez egy hosszú jogi folyamat végén történhet meg.
Arra a felvetésre, hogy a Fidesz frakció javaslatait nem vette napirendjére a közgyűlés, Karácsony Gergely azt válaszolta: a Fidesznek a közbiztonságot és a hajléktalankérdést érintő javaslatai a meghívó kiküldése után érkeztek. A közgyűlés azonban dönthet arról, hogy azokat napirendre vegye. Részleteiben nem ismeri ezeket a javaslatokat, ám a maga részéről támogatni fogja, hogy napirendre kerüljenek – tette hozzá Karácsony Gergely.