Kényes kérdés és téma, hiszen a vélemények nagyon megoszlanak arról, hogy valóban szükség van-e egy gyermeknek ékszerre. Ezt még a híroldalak releváns szekciói is sokszor boncolgatják. Azt persze természetesnek vesszük, hogy egy kislányt már csecsemőkorában megajándékozunk az első, aprócska fülbevalójával.
Korosztályonként mást és mást
Akárhonnan is közelítjük meg, a gyermekékszerek iránti érdeklődés egyre növekszik. Ugyanakkor célszerű mindenképp valamilyen megkülönböztetett alkalomhoz kötni az apropóját egy-egy értékes karkötő, lánc vagy fülbevaló ajándékozásának. A Velekey Ékszervilág webáruház Disney kollekciójában is bemutatja a kedves és ízléses, gyerekeknek szóló kínálatát. Egy-egy értékesebb ajándéknak még nevelési szándéka is lehet, hiszen erősíthetjük gyermekeinkben a felelősségvállalás érzését, a tárgyaik megóvásának igényét.
A csecsemők és a bölcsődés korú gyerekek a kis fülbevalójukon kívül nemigen viselnek más ékszert, mivel nem nőttek még fel azok rendeltetésszerű használatához. Nemcsak nem tudnak vigyázni rá, hanem az apró alkatrészek még veszélyt is jelentenek számukra.
Az igazi érdeklődés óvodáskor második felében robban be, amikor már mesékben hallják, rajzfilmekben látják a csillogó-villogó királynői koronát, nyakéket. Sőt, a környezetükben lévő felnőttek is inspirálhatják őket, főleg ha az adott személyhez szeretetteljes kapcsolat fűzi a gyermeket.
Hogyan válasszunk ékszert kis szerettünknek?
Az életkorán túl eléggé ismernünk kell ahhoz, hogy tudjuk, valóban örömet okozunk-e egy általunk kiemelkedőnek vélt ékszerrel. Ha ebben nem kételkedünk, nekiállhatunk válogatni.
Ha nyakláncot szeretnénk, lehetőleg állítható hosszúságú legyen, hiszen a gyerekek gyorsan nőnek, és ha tetszik nekik, szeretnék akár évekig hordani. Ugyanez jellemző a karkötőkre is, ma már a legtöbb gyártó azért gondol erre. Fülbevalóknál elsősorban a biztonságra törekedjünk, legjobbak az apró, fülcimpára simuló, csavarral rögzíthető darabok. Az iskoláskorú gyermekek már tudják kezelni a mértékkel lelógó, csillogó köves vagy láncos megoldásokat is.
Az ékszer anyaga szintén meghatározó, ugyanis a nem megfelelő minőségű fémek bőrrel érintkezve súlyos allergiás reakciókat válthatnak ki. Ragaszkodjunk az antiallergén orvosi acélhoz vagy a nemesfémekhez, illetve az egyre inkább elterjedt Sterling ezüsthöz!
Minden biztonsági kritérium teljesülése után kezdhetjük csak el a gyerkőc személyére szabottan kiválasztani, hogy az ezüstszínű, strasszokkal kirakott vagy a rozéarany változat lesz-e a tuti befutó. Esetleg a Disney figurás, színes, mókás hangulatú darabokkal okozunk igazi boldogságot?
Ami az ajándékozás mögött van…
Legfontosabb, hogy a gyermek a családtagoktól kap ékszereket: szülőtől, nagypapától és -mamától, valamint a keresztszülőktől, tehát a hozzá legközelebb állóktól.
Ezenkívül jeles alkalmakhoz kötődnek ezek az ajándékok. Mindenki meg tudja mondani évtizedek után is, hogy azt a szép láncot kitől és mire kapta. Így tehát a megjelenésükön túl az eszmei értékük miatt is fontossá válnak.