A bántalmazásra utaló „néma segélykiáltás” egyezményes kézjellel kért segítséget egy nő a ruhabolt eladójától Kaposváron; az eladó rögtön felismerte, hogy mi történik, és értesítette a rendőrséget.
„A néma segélykérés csupán egy aprócska mozdulat, ami egyszerre láthatatlan, de jól látható, néma, de mégis égbekiáltó, és képes arra, hogy két, akár vadidegen embert egy pillanatra összekössön, életet mentsen, vagy egy elkeseredett sorsot fordítson meg”
– hívta fel a figyelmet a rendőrség a police.hu oldalon.
A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság beszámolója szerint ugyanis pont ez a kézjel mentett meg egy nőt a napokban Kaposváron, ahol egy „fizikai bántalmazásoktól sem mentes kapcsolatból kiutat kereső nő” ilyen módon kért segítséget egy ruhabolt eladójától.
Az áldozat az agresszor jelenlétében mindössze ennyit mert tenni, de ez épp elég volt ahhoz, hogy az eladónő megértse a helyzetet, és feltűnés nélkül hívja a rendőrséget – olvasható a cikkben.
A rendőrök ezután pár perc múlva már a helyszínen voltak. A 23 éves férfit elfogták, majd kapcsolati erőszak megalapozott gyanúja miatt kihallgatták, őrizetbe vették, és a megelőző távoltartásról is intézkedtek.
A történteket az üzlet biztonsági kamerája is rögzítette, a felvételt a rendőrség a közösségi oldalán is megosztotta.
Itt pedig a kézjel mikéntje látható, ha valakinek szintén szüksége lenne rá:
A néma segélykiáltás vagy segélykérő kézjel, angol nevén Signal for Help vagy Violence at Home Signal for Help („családon belüli erőszak segélykérő jelzés”) egyezményes kézjelzés, melyet bárki használhat, személyesen vagy akár videóchaten is, hogy jelezze, hogy nem érzi biztonságban magát vagy segítségre van szüksége.
A kézjel egy folyamatos, ismételt mozdulatsorból áll: négy kinyújtott ujj alá kell hajtani a hüvelykujjat, majd ráhajtani a négy ujjat a hüvelykujjra.