Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője Facebook-oldalán jelentette be, hogy felkéri Lantos Csaba energiaügyi minisztert, hogy „a brüsszeli döntést felülírva” a kormány döntsön a napelemesek éves szaldóelszámolásának visszaállításáról legalább azon családok esetén, akiket ez a korábbi szerződéseik alapján is megilletett.
A nemrég bejelentett tervek alapján ugyanis konkrétan 8-10 év alatt sem térült volna meg a családi házak beruházása.
A fideszes politikus szerint „nincs helye annak, hogy az unió elvárásai nyomán rosszabb elszámolási feltételeket kapjanak azok a családok, akik az elmúlt években napelem felszerelésével igyekeztek csökkenteni a fogyasztásukat. Ők havonta átlagosan mintegy 20 ezer forintot takarítanak meg az áramköltségeiken”.
Úgy fogalmazott,
„nem fair velük szemben, hogy menet közben változnak a szabályok, nem fair, hogy korábban szerzett jogaik sérülnek, hiszen a napelemek telepítésekor más megtérülési feltételekkel számoltak, a brüsszeli direktíva pedig ezeket utólag kívánja megváltoztatni”.
Bár Kocsis arra céloz, hogy a változtatás a „gonosz Brüsszel” miatt van, a Portfolio.hu azonban rámutat:
ez a 2019-es direktíva alapján egyáltalán nincs így. A direktíva ugyanis csupán a 2024-től újonnan csatlakozó napelemesekre vonatkozik, tehát a már éves szaldó szerint csatlakozott napelemesek elszámolását emiatt nem kellene megváltoztatni.
A kormány elképzelése 2024-től kezdve minden érintettet átterelt volna az évesből a havi szaldóba, ami így utólag jócskán rontaná ezen beruházások megtérülését.
Hogy a kormány hogyan próbálta meg – a KATA-adózás körüli ködösítéshez hasonlóan – ismét átvágni az embereket, arról Horváth András elektromos autós, napelemes vlogger készített részletes összefoglalót a nagy felháborodást kiváltó tervezet bejelentése után: