A Direkt36 oknyomozó lap januárban kormányközeli vállalkozók sorát tudta beazonosítani a hatalmas vagyonokat rejtő magántőkealapok mögött egy, a NAV által kezelt hivatalos adatbázis segítségével. A leleplező cikk megjelenése óta azonban
a magántőkealapok teljesen eltűntek az adatbázisból és törölték azokat is, amelyek korábban még szerepeltek benne.
A Direkt36 most azt írja, a vonatkozó jogszabályok amúgy nem változtak, a magántőkealapok adatait egyszerűen csak törölték, „ezért azonban senki nem vállal felelősséget”.
Az adatbázist működtető és felügyelő adóhatóság a lapnak küldött, összesen másfél soros válasza alapján ők egyáltalán nem foglalkoznak az adatbázisban megjelenő adatokkal.
A Mészáros Lőrinc-féle Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. azt válaszolta a lap megkeresésére, hogy sem az adatok törlését, sem módosítását nem kezdeményezték. A Jászai Gellérthez köthető IKON Alapkezelő is azt írta, hogy bár korábban kezdeményezték a magántőkealapjaikra vonatkozó adatok pontosítását a NAV rendszerében, de nem tettek lépéseket a törlésükre. A Tiborcz István üzlettársa és barátja, Szécsényi Bálint által vezetett Közép-Európai Kockázati és Magán-tőkealap Kezelő Zrt. szerint pedig az ügyben csak a NAV illetékes.
Ismert, míg a hagyományos cégek – kft-k, bt-k, részvénytársaságok stb. – esetében bárki, néhány perces online kereséssel hivatalos információkat szerezhet a tulajdonosi hátterükről és pénzügyeikről, a magántőkealapoknál nem ez a helyzet. A befektetők úgy gyarapíthatják a benne kezelt vagyonukat, hogy a cégnyilvánossági szabályok nem vonatkoznak rájuk.