Változtatott a kormány szerkezetén kedden a parlament fideszes többsége:
- december 1-jétől létrejön az Energiaügyi Minisztérium;
- az építési és beruházási tárca neve Építési és Közlekedési Minisztériumra változik;
- jövő év január 1-jétől pedig a Miniszterelnöki Kabinetirodából történő kiválással létrejön a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A képviselők 134 igen, 50 nem szavazattal és öt tartózkodás mellett fogadták el a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény és egyes kapcsolódó törvények módosítását a kormányfő kezdeményezésére.
Az Energiaügyi Minisztérium létrehozását a kormány azzal indokolta, hogy a háború és a „szankciós energiaárak” miatt Magyarországon és Európában is a legfontosabb az energiabiztonság és az energiaárak kérdése; a „brüsszeli szankciók” miatt az energiaárak folyamatosan ingadoznak, ezért egységes energiairányításra van szükség!
Az új tárca – amelynek vezetésére Lantos Csabát kérte fel a miniszterelnök – a Technológiai és Ipari Minisztérium átnevezésével jön létre, miután november közepén lemondott a tárcát vezető Palkovics László.
A most elfogadott javaslat indoklása kitér arra is, hogy az orosz-ukrán háború okán bevezetett szankciós politika jelentős hátrányok veszélyével fenyeget mind az energiaügyek, mind a gazdaság területén, ezek ellensúlyozása érdekében pedig indokolt, hogy mindkét területért önálló minisztérium feleljen.
Az új struktúrában a közlekedéssel összefüggő feladatokat az építésügyi tárca veszi át. Az Építési és Beruházási Minisztérium új névvel: Építési és Közlekedési Minisztériumként folytatja működését december elsejétől.
Január 1-jétől a minisztériumok felsorolása kiegészül a Gazdaságfejlesztési Minisztériummal, amely a Miniszterelnöki Kabinetirodából történő kiválással jön létre. Nagy Márton eddig tárca nélküli miniszterként felelt a területért.
A változtatások révén az eddigi 11-ről 12-re nő Magyarország minisztériumainak száma.