A vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség, a FINA kizárta annak lehetőségét, hogy transznemű versenyzők induljanak női szakágakban.
Az úszószövetség vasárnapi közleménye szerint a FINA vezető testületének javaslatát a Magyarországon zajló világbajnokságon, a Puskás Arénában rendezett rendkívüli kongresszuson 71 százalékos többséggel fogadták el a küldöttek.
A rendkívüli alapossággal – és számos jogi szakvélemény figyelembevételével – előkészített javaslat gyakorlatilag lehetetlenné teszi a transznemű sportolók részvételét a női számokban, miután a szabály kimondja:
akiknél egy meghatározott korban (12 év) bármilyen formában beindult a férfi hormonok termelődése, kizárólag a férfiak mezőnyében indulhatnak a későbbiekben, függetlenül az aktuális nemi identitástól, vagy az aktuális tesztoszteronszinttől.
A kongresszuson elhangzott, hogy a FINA nem kíván senkit sem kitiltani a versenyeiről, azaz azok nyitva állnak bárki előtt, bármilyen neműnek is vallja magát, ugyanakkor kiáll a női szakágak mellett, és tudományos alapon szabja meg, hogy a hölgyeknél kik vehetnek részt a FINA által rendezett viadalokon. A FINA egyúttal munkacsoportot hoz létre egy úgynevezett „nyílt kategória” megalkotására.
A nemzeti szabályozások ettől eltérhetnek, viszont a FINA égisze alá tartozó versenyeken – világbajnokságok, olimpiai játékok – a most elfogadott szabály érvényes.
Husain Al-Musallam, a FINA elnöke a döntés kapcsán arról beszélt:
„A FINA mindig szívesen lát minden sportolót. A nyílt kategória létrehozása azt jelenti, hogy mindenkinek lehetősége lesz arra, hogy elit szinten versenyezzen. Erre még nem volt példa, így a FINA-nak kell majd példát mutatnia. Szeretném, ha minden sportoló úgy érezné, hogy bevonják a döntéshozatalba, ezért várjuk az ötleteiket.”
A szabályozást azt követően sürgették meg, hogy Lia Thomas transznemű úszó korábban egy 1500 méteres gyorsúszásban 38 másodpercet vert a második helyezettre.