Nyomoz a rendőrség, szexuális erőszak történhetett az RTL műsorában, a csatorna megpróbálta elhallgatni

Baleset

Tragédia Akasztónál, egy ember meghalt, többen megsérültek

Belföld

Levelet kaptak a diplomások Orbán Viktortól

Felmérés: a dolgozó fiatalok harmada tervezi, hogy másik országban próbálja ki magát

Hasonlóan magas arányra az elmúlt közel 10 évben csak néhány alkalommal volt példa.

Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, Budapest Airport, Ferihegy
Fotó: Facebook/Budapest Airport

Ha úgy adódna, a fiatalok 36 százaléka bármikor találna magának új munkát – derült ki egy felmérésből. A K&H ifjúsági indexéhez végzett kutatásban a 19-29 éves korosztály dolgozó tagjait kérdezték, akik azt is elmondták, ha váltaniuk kellene,

34 százalékuk külföldön próbálná ki magát, és ez az egyik legmagasabb érték a felmérés közel 10 éves történetében.

A felmérés megjegyzi, javult ugyan a hazai munkaerőpiaci helyzet, legalábbis a járvány legsúlyosabb, 2020 közepét jellemző időszakához képest, amikor a munkanélküliségi ráta 4,5-5 százalékos volt: ehhez képest 2021 végére 4 százalék alá került a ráta. A fiatalok táborában is kedvezőbb lett a helyzet, a múlt év utolsó negyedében a 20-24 évesek munkanélküliségi rátája 11,1, a 25-29 éveseké 4,1 százalékos volt, szemben a 2020 harmadik negyedévében mért 12,7, illetve 5,6 százalékos mutatóval.

A K&H ifjúsági indexéhez az idei első negyedévben készült reprezentatív felmérés eredményei szerint a 20-29 éves dolgozó fiatalok 36 százaléka gondolja úgy, hogy gyorsan, azaz könnyen találna magának új állást. Ez 2020 eleje óta a legjobb eredmény. Igaz, korábban volt ennél magasabb szint is: 2018 harmadik negyedévében az érintett fiatalok 43 százaléka látta könnyűnek az álláskeresést

Ezzel párhuzamosan csúcsközelbe ért a külföldi munka felé kacsintgatók aránya:

a felmérés szerint a dolgozók fiatalok 34 százaléka, vagyis harmada azt tervezi, hogy legalább egy időre másik országban teszi próbára magát. Hasonlóan magas arányra a felmérés közel 10 éves történetében csak néhány alkalommal – többek között 2013-ban, 2017 elején – volt példa. Ugyanakkor a megkérdezettek 27 százaléka lényegében teljesen kizártnak tartja, hogy külföldön próbáljon szerencsét.