Bűnügy

Gyomrod kifordul: egy hónapon keresztül erőszakoltak egy gyermeket Bagon, drogért adták-vették, bezárták

Külföld

Fordulat jöhet a háborúban, Joe Biden még meghozott egy fontos döntést

Baleset

Hatalmas tűz van Budapesten, robbanás is hallatszott

Pont a járvány hozza majd el a 4 napos munkahetet?

homeoffice

A 4 napos munkahét egy olyan téma, ami már lebeg a fejünk felett egy ideje, és a járvány alatt még nagyobb fókuszt kapott. Lehet, hogy épp a pandémiás időszak fogja meghozni azt a változást, ami a 4 napos munkahét bevezetéséhez kell? Ha nem is azonnal, de elindíthat valamit a döntéshozókban. Járjuk kicsit körbe ezt a témát!

Számos esetben bizonyították már a 4 napos munkahét hatékonyságát

Bár már az 1930-as években is voltak próbálkozások a munkaidő-csökkentés területén, azt a nagy gazdasági világválság elsodorta. Végül a németországi IG Metallnak sikerült elérnie 1959-ben, hogy a munkahetek 6 napról 5 napra csökkenjenek. És most szintén az IG Metall (a legnagyobb német szakszervezet) az, aki kísérleti jelleggel elindította a heti 28 óra munka projektjét. Várjuk az eredményeket.

Vannak eredmények több egyéb országból is. Ott van pl. a Microsoft, ami Japánban vezetett be rövidebb munkaidőt kísérleti jelleggel és kitörő sikerrel. Az Egyesült Királyságban is végeztek kutatásokat a 4 napos munkahét kapcsán. Az ezzel a módszerrel kísérletező vezetők 64%-a szerint nőtt a produktivitás, és 77%-uk azt vallotta, hogy javult az alkalmazottak életminősége. Ez nem is csoda, hiszen a több pihenés kipihentebb, produktívabb munkavállalót eredményez. Így akár kevesebb munkaidő is ugyanazt a produktivitást eredményezheti bizonyos munkakörökben. Keresd fel a DreamJo.bs blogját, ahol számos hasonló érdekes témáról olvashatsz.

A járvány megváltoztatta a szabályokat

2020-ban a koronavírus-járvány kirobbanása kényszerpályára állított sok céget. El kellett engedniük a munkavállalóik kezét, kevesebb kontrollt gyakorolhattak rajtuk, ha home office-ra állt át a cég. Viszont épp ez kellett ahhoz, hogy a munkáltatók egy része rájöjjön, hogy nem a napi munkaóra számít. Sokan számoltak be arról, hogy épp olyan produktív volt a csapatuk, mintha az irodában dolgoztak volna, sőt produktívabban is lettek.

Ez nem véletlen, mert pl. eleve nem kellett a munkába járással vagy a “kiöltözéssel” bajlódniuk. Az otthon kényelmét kihasználva tudtak csak a munkára koncentrálni. Ráadásul, ha elég produktívak tudtak lenni, akkor akár napi 1-2 munkaórát is spórolhattak, mert az eredmény számított, nem a munkaóra. Ez pedig elég nagy motiváció tud lenni.

Ha ezeket a tapasztalatokat sikerül a cégvezetőknek átültetniük a pandémiát követő időszakra is, akkor azon mindenki nyerhet! A munkavállalók is elkötelezettebbek lesznek ott, ahol szeretnek dolgozni, ahol szabadabbak, maguk oszthatják be az idejüket. Munkáltatói szempontból pedig a boldog munkavállaló a legproduktívabb munkavállaló. Ezen tényleg mindenki csak nyerhet.

Olyan is dolgozhat, aki eddig nem tudott

Ha a csökkentett munkaidő bevezetésre kerül, akkor azzal sok lehetőség megnyílik. Ilyen óriási lehetőség lesz a munkába való visszajutás is sokak számára, mint pl. a kismamák, családosok, tartós beteget ápolók.

Ez is érdekelhet:
Meghalt Szersén Gyula, Charles Bronson magyar hangja

Orbán Viktor bemondta, hogy élesnek, gyorsnak, okosnak kell lenni

Dúró Dóra 100 ezer forinttal támogatná azokat, akik tíz évig kibírják házasságban

Súlyos számok jöttek, rámegy a pénztárcánk az Orbán-Nagy Márton duó szerencsétlenkedésére

Kelenföld elesett, leszakadt egy vezeték, több járat szünetel

Hazudnak Nagy Mártonék: ott zuhant a kiskerforgalom „az árvíz miatt”, ahol nem is folyik a Duna

Magyar Péter kiosztotta Orbánt: „szétverte a magyar családok és nyugdíjasok megélhetését”