Azt talán mindig is sejtettük, hogy a bankok nem patyolattiszta és jótékonysági szervezetek, viszont nemrégiben elképesztő mértékű pénzmosás nyomai kerültek elő. Egész pontosan az úgynevezett FinCEN fájlok segítségével, amelyeknek a részleteit ebben a cikkben fogjuk részletezni.
A FinCEN fájlok a pénzmosással kapcsolatos sztoriban
A FinCEN kifejezés Financial Crimes Enforcement Network, vagyis az Egyesült Államok Pénzügyi Bűncselekményekkel foglalkozó Hálózatára utal. Szám szerint 2500-nál is több dokumentumról, illetve 2000-nél több gyanús tevékenységről szóló jelentésről beszélhetünk jelen esetben.
Ezek a dokumentumok egyébként gyanús tevékenységek bejelentését szolgálják csak, viszont nem bizonyítanak jogsértést vagy bűncselekményt. Ezek az akták jutottak el egyrészt a Buzzfeed News-hoz, valamint egy nemzetközi oknyomozó újságírókból álló csoporthoz is. Később pedig 88 ország 108 hírszervezete is hozzájuk fért.
A FinCEN fájlok a pénzügyi intézményeknél a következőkre mutattak rá
A bankokat alapesetben törvény kötelezi rá, hogyha bizonyítékuk van bármilyen bűncselekménnyel kapcsolatban, akkor fel kell függeszteniük a pénz mozgatását. Egyúttal az is elvárás velük szemben, hogy legyenek tisztában az ügyfeleik kilétével.
Itt jön képbe a feketepénz fogalma. A kifejezés az olyan bűncselekményekből származó jövedelmekre utal, amiket korrupció által vagy mondjuk kábítószer-kereskedelemből szereztek.
Ez a gyakorlat azt a célt szolgálja, hogy ezeket a pénzeket már ne lehessen összekötni semmiféle elkövetett bűncselekménnyel. A FinCEN-fájlok tanulsága szerint a bankok brutális volumenű feketepénz-áramlás felett hunynak szemet, ignorálva úgymond az erre vonatkozó kötelezettségeiket.
A FinCEN akták segítségével felgöngyölített történet kibogozása
A FinCEN akták nagy nevekre, illetve közismert bankokra hívják fel a figyelmet, méghozzá globális szinten. A fájlokból kiderül például, hogy a HSBC több millió dollár lopott pénz mozgatásában nyújtott hathatós segítséget.
A JP Morgan 1 milliárd dollárnál is több pénzt engedett egy londoni számlán úgy, hogy a számla tulajdonosáról rendelkezett volna információkkal. De fény derült egy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szoros kapcsolatban álló férfira is, aki a Barclays bankon keresztül tudta elkerülni az esetleges szankciókat.
A Deutsche Bank sem maradt ki a feketepénz mozgatásából, méghozzá a szervezett bűnözés, terroristák és kábítószer-kereskedők érdekeit szolgálva. De felettébb érdekes sztori a Standard Chartered esete is, akik tíz évnél is tovább mozgattak pénzt az Arab Banknál. Mégpedig azt követően, hogy a jordániai bank ügyfeleinek számláit a terrorizmus finanszírozására fordították.