„Két dolog van ami a jelenlegi világjárványnál is szörnyűbb, nagyobb és veszélyesebb. (…) Az egyik a félelem ettől a szokatlan kihívástól, a másik pedig a tudatlanság, amely olyan vírustagadó posztok formájában akadályozza a vírus leküzdését mint a nemrég megjelent Lehota-interjú”
– írja Facebook-oldalán Dr. Kemenesi Gábor, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont virológusa, aki szerint se a félelemnek, se az álszakértői megnyilvánulásoknak nem lenne szabad engednünk.
A szakember úgy véli, mind a vírustól való félelem, mind pedig a tudatlanságból fakadó őrült összeesküvések hajhászása is a tudomány elszigetelődésének eredménye, és reméli, hogy a jelenlegi tudósgeneráció elkezd ezen enyhíteni.
„Kérek mindenkit, hogy se a félelemnek, se pedig a Lehota/Gődény/stb.-féle álszakértői megnyilvánulásoknak ne engedjen – mindkettő ellenszere pedig a tudományos tudás keresése, megértése és követése” – írja. Felhívja a figyelmet, hogy a vírus továbbra is egy magas fertőzőképességű, a populáció bizonyos szegmensében súlyos és sok esetben végzetes megbetegedéshez vezető kórokozó,
„ezen a tényen semmiféle áltudományos magyarázat nem változtat”.
Azt tanácsolja, hogy ne féljünk, hanem értsük meg a helyzet komolyságát, és tudjuk, hogy mi a szerepünk a helyzet legyőzésében.
„A változást csakis a megértés és társadalmi összefogás hozhatja el. Jelenleg a társadalmi összefogás legfőbb mércéje a széleskörű tudatosság. (…) Mindenkit kérek, hogy a mindennapokban is emeljük fel a hangunkat ha a társadalmi érdekeket szolgáló tudatosság csorbát szenvedne – szóljunk a benzinkúton, ha nincs maszk a többieken, szóljunk az étteremben, ha nincs maszk a pincéren” – zárta sorait a szakember.