Feleannyi fecske van ma Magyarországon, mint egy-két évtizeddel ezelőtt, kétmillióval kevesebb van belőlük hazánkban, mint korábban
– mondta a Magyar Madártani Egyesület szóvivője az ATV-nek.
Orbán Zoltán szerint 2010 volt a mélypont, azóta nő ugyan a kedvelt madarak száma, de még így is sokkal gyérebb a populáció, mint amilyen régen volt.
A madarak száma elsősorban a nagyüzemi mezőgazdaság, a klímaváltozás és a mezőgazdaságban használt vegyszerek és rovarölők miatt csökkent.
Pedig minden egyes fecske évente legalább 1 kiló rovartól szabadít meg bennünket, ami – ha azt vesszük, hogy Magyarországról 2 millió fecske hiányzik –, azt jelenti, hogy 2 ezer tonna rovar marad a nyakunkon. És ide tartoznak a legjelentősebb mezőgazdasági kártevő rovarok, illetve a betegségeket terjesztő szúnyogfajok – magyarázta a szakember.
A fecskék megmentéséért egyre többfelé indul fecskementő akció, Székesfehérváron a napokban 100 műfészket helyeztek ki a madaraknak, a kezdeményezéshez negyven intézmény csatlakozott. Újpesten az Állatmentő Liga kerámiafészkekkel próbál gátat szabni a fecskepopuláció csökkenésének. Tamásiban pedig 200 mesterséges fészekkel segítik a madarak fészkelését.