Egy, a Facebookon terjedő screenshot szerint kedd este kiszivárogtak a középszintű történelemérettségi esszétémái. Az Eduline.hu figyelmét több olvasó is felhívta a közösségi médiában keringő képernyőfotóra:
A lap azt írta, egy érettségiző szerint mikor kedd este eljutott az osztályához a fotó, azt hitte, átverés, ezért nem foglalkozott vele. Mikor szerda reggel meglátta a feladatsor esszétémáit, akkor jött rá, hogy azokat kell megoldania, amelyeket a képen látni lehetett.
„A mai napon a történelemérettségi volt a soron. Mikor kiléptem a teremből, hatalmas megkönnyebbüléssel vettem tudomásul, hogy ez nem is volt annyira nehéz. Két perccel később évfolyamtársaim közlik, hogy az ő osztályuk tegnapi nap folyamán már este 10-kor tudta az esszét témáját, mások értesültek több helyről, az interneten kering a titkos forrás az esszétémákról, noha ez nem a megoldókulcs, de az érettségi 50%-át ez teszi ki! Azóta több településen az országban a diáktársaim erről beszélnek, hogy volt, aki tudta és volt, aki nem tudta”
– írta az Eduline-nak egy olvasó.
A lap megkereste az Oktatási Hivatalt az ügyben, de egyelőre nem kaptak választ.
A hvg.hu egyik Békés megyei olvasója arról számolt be, hogy az iskolában szerda reggel már 7 óra körül kérdezgették a diákok a tanárokat, hogy tényleg a neten fellelhető esszékérdések lesznek-e a tesztben. A tanárok és a diákok is meglepve tapasztalták később, hogy valóban az előre tudott kérdések szerepeltek az idei tesztben – írják.
A gyakorikerdesek.hu oldalon is többen megerősítették a kiszivárgás tényét, s bár a hvg.hu megjegyzi, ez nem a legmegbízhatóbb forrás, de „túl sok hozzászóló állítja, hogy idő előtt tudták a feladatot”.
Az MTI szerint a középszintű írásbelire 180 percük volta diákoknak. Az írásbelin a vizsgázóknak egy központi feladatsort kellett megoldaniuk, amelynek első része egyszerű, rövid választ igénylő feladatokból, második része szöveges (kifejtendő) feladatokból állt.
Az írásbeli feladatsort mintegy 60 százalékban a magyar, 40 százalékban pedig az egyetemes történelemhez kapcsolódó feladatok alkották. Az összes feladat közel fele az 1849-től napjainkig terjedő időszakra vonatkozott.
Büntetőfeljelentést tett az Oktatási Hivatal
Az eset napvilágra kerülése után az Oktatási Hivatal azt nyilatkozta, ők is értesültek arról, hogy a feladatsort valaki publikálhatta egy zárt Facebook-csoportban. Emiatt ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett.